Národní kulturní památka Kosárna 27. července od 14 do 18 hodin hostí program zaměřený na práce, které se zde odehrávaly po staletí. Už název Kosárna napovídá, že se zde od roku 1725 vyráběly typické vesnické nástroje, jako třeba kosy.

Návštěvníci si mohou vyzkoušet, jak tu kdysi naši předkové prali prádlo, naklepávali kosy, pletli košíky, řezali pilou nebo zatloukali hřebíky. Návštěvníky čeká odpoledne plné řemesel, krajového jídla, soutěží, divadla, hudby i tance v podání SVČ Bruntál.

V oblasti kolem Karlovic se pracovalo se železem už v 16. století. Díky dostatku vody v Jeseníkách tu vznikly hamry, neboli vodou poháněné kovárny. Tato tradiční výroba v regionu sice zanikla za Třicetileté války, ale v osmnáctém století ji obnovil krnovský kníže Karel z Lichtenštejna. Hamry fungovaly ještě v polovině 19. století, ale už nemohly konkurovat obřím železárnám v Ostravě. 

Po zrušení železáren areál  Kosárny koupil  a zvětšil kosař Jan Michal Hartel, který zde vyráběl kromě kos i dráty a různé zemědělské i lesnické nářadí. Právě díky jeho profesi kosaře se areálu začalo říkat „Kosárna“. Postupně byla obytná část objektu upravena pro bydlení tří rodin. Později Kosárna sloužila k výrobě rour a jako pila. 

Národní kulturní památka - Kosárna v Karlovicích.Zdroj: Deník / František Kuba

Každá epocha zanechala v Kosárně svou vrstvu vzpomínek. Díky tomu se změnila v muzeum, ve kterém návštěvník uvidí jak kdysi bydlel správce lesů, nebo jak se v lesích v dávné minulosti hospodařilo. Vidět jsou i obří pily, které v jesenických lesích dělníci používali.

Roubený dům Kosárny je dnes pobočkou bruntálského muzea. Návštěvník si může prohlédnout vidění byt v přízemí - výměnek, který tvoří ložnice a obývací pokoj. V patře je  pánský myslivecký pokoj spojený s pracovnou a kuchyní. Ve druhém patře je instalována expozice o historii lesnictví.

Kůrovcové lesy v Jeseníkách.
Nezasahujte proti kůrovci v rezervaci, žádají ekologové

Ve stodole vedle kosárny je expozice zemědělského nářadí, aby si každý udělal představu o životě a práci na vesnici v dávné minulosti.
Objekt Kosárny je v regionu ojedinělý z hlediska architektury, tvarově i dispozičně. Z dalších budov se dochoval například chlév a stodola u špýcharu. Za návštěvu stojí i zahrada a nedaleký strojní mlýn.

Páteční Deník s TV magazínem.Zdroj: Deník