Návštěvníci Flemmichovy vily se mohou seznámit se zajímavou textilní technikou zvanou patchwork, což doslova znamená záplata. Jejím výsledkem jsou působivá díla.

Co dílo, to originál

Co vše ženy z klubu Patchwork dokáží jsme mohli obdivovat už několikrát. Vystavovaly v synagoze, účastnily se Salonu neprofesionálních výtvarníků, měly přednášku s ukázkami v knihovně. Jejich výrobky vždy sklízely zájem. Pozoruhodné obrazce, ať abstraktní či reálné, důmyslné barevné kompozice spolu s mnoha hodinami precizní práce vtiskly konečnou podobu přehozům na postele, sedákům na židle, polštářům, ale i čistě dekorativním předmětům.

Dnes se výrobou patchworku zabývá mnoho profesionálních firem, a protože každý výrobek je originál, jejich ceny na trhu jsou vysoké. Jak při troše šikovnosti a trpělivosti můžete tuto techniku zvládnout sami vám napoví určitě nejen návštěva výstavy, ale na požádání i členky klubu.

Začalo to osadníky v Americe

Patchwork patří mezi staré textilní techniky a existuje už více než 300 let. Používal se hlavně v Anglii a jejím účelem bylo využít kvalitních zbytků látek. Dnes je velmi oblíbený především v USA, a v Evropě právě prožívá svou renesanci.

Komplikovaným sešíváním pestrobarevných ústřižků látek, které se kombinují a skládají do unikátních, především geometrických obrazců, podšívají rounem a podšívkou, tak vznikají nejen bytové textilní doplňky, ale i okrasné předměty nebo oděvy. S odchodem osadníků do Ameriky se zde brzy staly lidovým uměním a na mnoha dnešních výrobcích vidíme vliv indiánské kultury.