Na koncertu písničkáře Xaviera Baumaxy, vlastním jménem Lubomíra Tichého, si můžete být jisti pouze jediným: nikdy předem nevíte, co vás čeká. Někdy se svých oblíbených písniček ani nedočkáte, jindy je v okamžitých koncertních aranžmá třeba nepoznáte.

Ale jedno je jisté: určitě se pobavíte. Bývalý učitel Baumaxa si dokáže ve svých textech originálně hrát se slovíčky a jejich významovými přesahy, jako například v obratu pole Polákům. Dokáže být mile žertovný i nabroušeně sarkastický, někdy zase drsný a surový. Improvizace a parodie mu jdou výtečně. Jako mávnutím proutku přeskočí z jedné své výrazové roviny do úplně jiné polohy. Chvíli před vámi stojí drzý vulgární provokatér a vzápětí vážný seriózní člověk či poeta plný citu. Jeho projev je prostě živelný a vždy přináší jedinečný zážitek.

Xavier Baumaxa se narodil v Mostě, kytaru studoval na tamní lidové škole. Ve čtrnácti letech založil svou první kapelu Prach, o dva roky později punkovou skupinu V.M.H. Absolvoval gymnázium v Litvínově a Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem, obor čeština a angličtina. Tři roky stál jako učitel za katedrou. Mezi tím nějaký čas hrál se skupinou Faulnamusic, pak obrážel kluby v básnické dvojici s Emem Ruděnkem. V devětadvaceti letech se vydal na sólovou dráhu jako kontroverzní písničkář s akustickou kytarou, který zaujal svými lehce přisprostlými trefnými texty v kombinaci s osobitým humorem.

Zatím natočil desky Fenkám (2003), Buranissimo forte (2005) a Retrofutro (2007). V současné době prý pracuje na novém albu, které by snad mělo vyjít na začátku dubna. Pokud se nejedná o apríl, deska se bude jmenovat Coveranto a bude plná cover verzí jeho oblíbených interpretů.

(voz)