Koncertní síň sv. Ducha totiž splňuje hlavní krédo festivalu – rozeznít hudbu v sakrální prostory, chrámy, kostely i kaple a spojit v jeden zážitek duchovní, architektonickou a zvukovou složku.

„Krnov spolupracuje na organizaci festivalu už od jeho vzniku. Každý rok jsme se díky němu mohli setkat se špičkovými interprety vážné hudby. I letos bude zahajovací koncert bezesporu zajímavý. Zazní v něm totiž hebrejské a jidiš písně, navíc s průvodním slovem k jednotlivým skladbám,“ prozradila Marie Žambochová, dramaturgyně programu koncertní síně.

V programu vystoupí dívčí pěvecký sbor Adash a klezmerová skupina Naches, program bude provázet průvodním slovem Tomáš Novotný, umělecký vedoucí. Název ADASH je zkratkou tří hebrejských slov: Ivrit derech shirim - hebrejština cestou písní. Pěvecký sbor Adash má své počátky v kurzu hebrejštiny s tímto názvem, který na Ostravské univerzitě vyučuje doc. ThDr. Tomáš Novotný. Jsou to právě písně a zpěv, které zde využívá jako prostředek k výuce hebrejského jazyka. Sbor má na kontě několik vydaných alb a více než stovku koncertů nejen doma a v Evropě, ale i v USA. Jeho repertoár čítá téměř stovku písní v hebrejštině, jidiš a jazyku ládin.

Krnovské posluchače čeká navíc také klezmer, tedy nikoliv hudba duchovní, ale židovská poslechová a taneční. Koncert je připraven na úterý 21. října od 19 hodin v Koncertní síni sv. Ducha.

(voz)