Prvními kritiky hry Radosti mládí se dopoledne stane školní mládež, ale opravdická premiéra začíná až v 19 hodin. Na krnovské pedagogické škole divadelní soubor Červiven pracuje úspěšně již několik let, a dokonce má na svém kontě několik ocenění ze soutěžních přehlídek. „Náš soubor se jmenuje Červiven také proto, že ho tvoří studenti, kteří jednoho dne, po maturitě v červnu, vyletí ven.
Takže něco jako zkratka červen ven,“ vysvětlila jeden z výkladů zvláštního pojmenování režisérka, autorka scénářů, pedagožka a vedoucí divadelního souboru Červiven Petra Severinová.
Právě nyní panuje v souboru rozechvění jako před každou premiérou. Scénář hry Radosti mládí aneb Velká tragédie na pozadí malých událostí vznikl částečně dramatizací knihy Ireny Douskové Oněgin byl Rusák, což je volné pokračování veleúspěšného Hrdého Budžese. Jedná se ale jen o volnou inspiraci, většina scénáře vzešla z pera principálky Petry Severinové.
„Tři mí herci letos maturují a odchází ze souboru na vysoké školy, takže mají právo na poslední přání. Přáli si, aby se jejich poslední hra odehrávala za totáče neboli za komančů, tedy v dobách, které znají jen z vyprávění rodičů,“ prozradila Petra.
Kdo četl literární inspiraci, ví, že se příběh bude odehrávat v kulisách osmdesátých let a bude plný absurdit tehdejší doby. Přestože hlavní hrdinka v knize prožívá události ve velkoměstském prostředí Prahy, soubor stupidních zákazů a nařízení, které provokují studentský recesistický odboj, byl všude stejný. Starosti, přání a nesplněné sny měli všichni mladí stejné, v Praze i v Krnově.
„Do scénáře jsem si promítla své vlastní zkušenosti studentky krnovského gymnázia v roce 1988. Je tam vše, co mi z té doby utkvělo v paměti. Svazácký stejnokroj, Husák na stěně třídy, úbor do tělocviku v podobě červených trenýrek a bílého tílka, láska a folková kapela,“ potvrdila Petra Severinová.
Hra vypráví o středoškolácích, kteří založili folkovou kapelu, a tudíž na sebe strhli spoustu problémů – s rodiči, učiteli, kulturními pracovnicemi, ale i s některými spolužáky. To je ovšem jen pozadí příběhu. Nejdůležitější starosti mládí jsou s láskou. Hlavní hrdinka Karin ještě pořádně neví, jaký má správný partner být, a proto dělá chyby. Ovšem pokřivená doba má na svědomí, že některé chyby nejdou vrátit.
Herci z pajdáku propůjčili hlavním osobám v inscenaci také svá jména, takže například hrdinku Karin ztvárnila Karin Langová. Jejího mužského protějšku Adama se ujal Adam Wicha, na scéně dále uvidíme také Karla Vaňka, sourozence Michala a Davida Kubovy, Annu Kekelákovou, Michaelu Skřivánkovou, Adélu Jurčíkovou, Kateřinu Červinkovou a Robina Žákovského.
S Červiven se krnovská veřejnost bude moci v březnu potkat ještě jednou, tentokrát při poetickém večeru v místní knihovně. Ve čtvrtek 17. března zde předvedou divadlo poezie s názvem Knedlo-vepřo-zlo.
DITA VOZNICOVÁ