Sdružení své záměry představilo veřejnosti na akci Otevíráme Spolkový dům. Programu dominoval exotický tanec ve všech podobách, který představila zakladatelka opavské taneční školy Eva Grambalová Bezdíčková. Ta tančí pod uměleckým pseudonymemAfra. O taneční program se postaraly také její žačky v čele s Rojšou Veronikou Turýnovou. Předvedly tance se svíčkami, závojem i s tamburínou podle vlastních i převzatých choreografií a nebyla při tom nouze ani o improvizaci.

Pozoruhodnou kategorií byla partnerská vystoupení muzikanta a tanečnice. Bubeník s džembe Ladislav Buchta tvoří pár s tanečnicí Andreou Daněčkovou a houslista Daniel Bartoš hrál na housle své tančící partnerce Petře Jahodové. Na svých žačkách v exotických kostýmech Afra názorně ukázala, že pro umění břišního tance vůbec není zapotřebí ploché svalnaté břicho z posilovny, ale naopak jeho svůdnou krásu znásobí bříško zaoblené.

„Umění břišního tance je cestou ke kráse, smyslnosti a naplnění ženství. Jeho prostřednictvím může žena objevit svou vnitřní krásu, vyjádřit povahu, emoce a nezávislost. Žena tancem oslavuje lásku, kterou v sobě cítí a také lásku mateřskou. Tento tanec ženu naučí pracovat s původní ženskou energií, která jí umožní napojit se na vlastní vnímání a cítění. Vede ke spojení duše s tělem. V rytmu bubnů tanec dovolí odhodit zábrany a stud a pomůže ženám nalézt ztracené sebevědomí,“ představila břišní tanec Afra, která se zabývá také jeho využitím pro nastávající maminky.

Podle ní břišní tanec vznikl před tisíci let jako tanec rodiček. „Břišní tanec je doporučován jako terapeutická metoda pro řešení typicky ženských psychických a fyzických potíží. Zdraví výsledkem vnitřní a vnější rovnováhy. Právě břišní tanec pomáhá najít střed těla, což je místo, kde sídlí centrum životní energie člověka. Žena, která si uvědomí toto centrum, je ve svém těle zabydlená a duševně vyrovnaná,“ uvedla Afra, která si stejně jako její žákyně tanec užívá v pestrobarevném kostýmu s cingrlátky, takže její ladný pohyb provází cinkání penízků na šátku kolem beder. Tyto taneční kostýmy ocení zejména dámy, které se chtějí vžít do role orientální princezny.

Podle Afry je břišní tanec vhodný pro všechny věkové kategorie žen. Dívkám v pubertě pomůže najít cestu k přijetí vlastního ženství a zralým ženám v období menopauzy taneční pohyby zrychlují krevní oběh a posilují všechny orgány zasažené hormonálními změnami.