Sovinečtí opět potvrdili, že se jim daří uspořádat akce všech možných druhů. Tentokrát vsadili na netradiční prohlídky hradních zákoutí s pohádkovými bytostmi. Průchod hradem spojený se vstupem do hradního sklepení se líbil především dětem. Ve sklepeních například vyrukoval na přítomné kostlivec s kosou. Překvapivé bylo zjištění, že se jej báli více dospělí, nežli děti.

„Já se nebál vůbec. Víc se bojím Baby Jagy z Mrazíka,“ řekl pětiletý Zdeněk Pospíšil z Prostějova. Ten přijel na Sovinec spolu s mladší sestřičkou a rodiči. Prohlídku doplňovaly i šermířské scénky hradní posádky. Do boje se vydal statečně také Zdeněk Zedek ze spolku přátel hradu Sovinec spolu s půvabnou šermířkou Terezkou.

Organizátoři nechali veřejnost nahlédnout také do dříve nepřístupných prostor Sovince. Nechyběly ani divadelní kusy vztahující se k historii hradu. Jeden z nich odehrála dvojice v tamní galerii, kde v současnosti vystavuje svá sousoší Michal Gabriel. Nechyběl čarodějnický lektvar z rukou čarodějnice Pigi. Na sovího krále si zahrál sokolník Monti.

Poslechněte, co se stalo. Tak nazvali svůj výstup hudebníci z přerovského tělesa Rabussa. Zpívali píseň veselou, vhodnou prý i pro děti, s názvem Dejte mi víno a já vám zazpívám. „Máme tu ještě jednu veselou: Rožnovské hodiny smutně bijú,“ usmíval se člen souboru Pavel Mollin. Rabussa ukázala, že umí hrát na celou škálu nástrojů.

„Letošní sezóna byla z našeho pohledu dobrá. Lepší snad zatím ani nepamatuji,“ řekl Zdeněk Zedek. A to přesto, že se krajský úřad téměř nezajímá, co s hradem má být nadále. S pomocí při rekonstrukcích v Ostravě nespěchají. Letos následují ještě dvě akce.

Setkání přátel vojenské historie je naplánováno na 6. října od 13 hodin. Na diváky čeká ukázka výzbroje a vojenské techniky i ukázka bitvy v hradním příkopu a osvobozování hradu. Poslední šance zajít na Sovinec se nabídne 20. a 21. října. Sovinečtí připravili Hofmistrovu závěť, slavnostní ukončení sezony s ohlédnutím za podařenými programy.