Bitvu o hrad, která se na Sovinci odehrála v roce 1643, návštěvníkům přiblížilo zhruba 80 členů historických spolků v rámci tradiční akce s názvem Za čest a krále. Obránci hradu, nyní státem chráněné památky, se střetli se švédským vojskem před branami. Uvnitř si lidé mohli prohlédnout, jak vypadal život v obleženém hradě či polní ležení Švédů doplněné výstavou dobových zbraní a techniky sloužící k obléhání nepřátelských pevností.

Na své si však na Sovinci přišli i lidé, kteří se nezajímají o historickou vojenskou techniku. Pobavit se mohli například při country bálu, ohňové show a vystoupení hudebníků a sokolníků. Pro děti organizátoři akce připravili pásmo pohádek či prezentaci kejklířů. Akce Za čest a krále patří k nejnavštěvovanějším kulturně-historickým pořadům, které se na hradě Sovinec každoročně konají. Loni ji navštívilo téměř 6000 lidí.

"I letošní návštěvnost je vysoká. Je to dáno tím, že Jeseníky jsou plné turistů a podobnou akci tu nikdo nepořádá," řekl ČTK kastelán hradu Pavel Zástěra. Švédská vojska přitáhla k Sovinci v září 1643, když neuspěla při obléhání Brna. Po třech týdnech urputného ostřelování z okolních kopců se jeho obránci vzdali. Švédové poté na Sovinci setrvali sedm let.