Historické bitvy z roku 1643 návštěvníkům přiblíží zhruba 80 ozbrojenců při tradiční akci Za čest a krále. Pořadatelé ale nepamatují jen na ty, jež okouzluje řinčení zbraní. Program nabídne také kejklíře, pohádková představení či ukázky sokolnického výcviku, řekl jeden z pořadatelů akce Zdeněk Zedek. "Je to tradiční akce, kdy Sovinec se ocitá v temné době třicetileté války. Tentokráte akce popisuje události z roku 1643, kdy do Slezska a na Moravu vtrhlo švédské vojsko," uvedl Zedek.

Na oba víkendové dny je připraven celodenní program. V sobotu se uskuteční od 9 hodin do nedělních 2 hodin ráno a v neděli do 18 hodin. Návštěvníci budou moci sledovat ostřelování a dobývání hradu, život v obleženém hradě s ukázkami historických řemesel. Chybět nebude skupina historického šermu a střelby či hudební skupina Rabussa.

Švédská vojska přitáhla k Sovinci v září 1643, když neuspěla při obléhání Brna. Po třech týdnech urputného ostřelování z okolních kopců se jeho obránci vzdali. Švédové poté na hradě setrvali sedm let. Akce Za čest a krále patří na Sovinci k nejnavštěvovanějším. V případě příznivého počasí na ni zavítá několik tisíc lidí. Letos se koná osmým rokem.