Prohlídky temného hradu jsou možné pouze v sobotu 7. května každou půlhodinu od 19.30 do 23 hodin. Pořadatelé slibují tábor skřetů, jichž se budete opravdu bát, trpící vězně, s kterými to ale nakonec dobře dopadne, sklep plný vlkodlaků a skřítky kolem nich, krásnou tanečnici, které je nutno pomoct z nesnází, drsné bojechtivé šermíře, bez nichž to na žádném hradě nejde i Evžena Habsburského jako zvelebitele Sovince a zároveň stavitele Bouzova.

Příchozí se dozví také něco o pro hrad tragických událostech druhé světové války. Hrad Sovinec na konci války bohužel téměř do základů vyhořel a dlouhá desetiletí čněl jen jako torzo nad údolím. Díky včas započatým opravám a především péči Muzea v Bruntále může být hrad otevřen tisícům spokojených návštěvníkům.

Návštěvníky čeká hudební doprovod, prohlídka uličkami, průchody, sklepeními i točitými schodišti. Temný hrad Sovinec je akcí plnou prohlídek, vedoucích přes dosud nezpřístupněná sklepení, palácovými prostorami, osvětlenými sporým světlem svic a loučí, průchody a točitými schodišti dosud veřejnosti uzavřenými.

Na nádvořích pozorný návštěvník uvidí v záři ohňů některé bytosti z bájí a pověstí či knechty z hradní posádky. V palácových prostorách se odehrají děje úzce související s bohatou minulostí hradu. Švédy, kteří v roce 1643 dobyli hrad Sovinec, představí skupina historického šermu Salva Quardia z Olomouce. Na posilněnou je na hradu hradní krčma, která návštěvníky občerství či jim ulehčí čekání na prohlídku.