Oproti minulých ročníkům je však program letošních slavností chudší, kvůli opatřením spojeným s ptačí chřipkou nemohli na hrad dorazit sokolníci s dravými ptáky. "Sokolníci k této akci nedomyslitelně patří. Nic se ale nedá dělat, to je život. Návštěvníci to většinou berou a nestěžují si. Lidí už dorazilo poměrně hodně," řekl ČTK kastelán hradu Pavel Zástěra.

Návštěvníci hradu si mohli na nádvoří prohlédnout například výstavu trofejí ulovených v lesích v okolí Sovince. Zájemci se také mohli dozvědět, jak se připravit na lov, myslivci jim rovněž předvádějí výcvik loveckých psů. Akce se tradičně účastní lidoví řemeslníci, které si lidé mohli prohlédnout při práci. Zejména mladší generaci návštěvníků bavili na nádvořích kejklíři, šermíři či loutková divadla.

Součástí slavností jsou také bramborové hody, díky nimž se dnes státem chráněnou památkou line vůně pečených bramboráků. "Máme takovou zprávu z bruntálské kroniky, podle níž v roce 1603 tehdejší majitel hradu rytíř Kobylka svolal lesníky svých panství na Sovinec, aby jim představil novou plodinu, brambory," uvedl organizátor slavností Zdeněk Zedek.

Lesnické slavnosti se budou na Sovinci konat ještě dnes do 19:00 hodin. Loni na akci zavítalo asi 3 000 lidí. Stejné návštěvnosti by pořadatelé chtěli dosáhnout i letos.