Dnes ve čtvrtek 8. listopadu čeká filmová projekce studenty Gymnázia v Rýmařově, o týden později mají promítání v plánu v Bruntále na Obchodní akademii a Střední zemědělské škole. Do projektu se ještě přihlásilo bruntálské Městské osmileté gymnázium a Základní škola na Dvořákově okruhu v Krnově.

„Stejně jako v minulých dvou letech získá každá škola, která se přihlásí a během listopadu uspořádá projekci filmu a následnou debatu s hostem, jeden film dle vlastního výběru zdarma pro trvalé užívání,“ podotknul Filip Šebek, mluvčí organizace Člověk v tísni, která akci pořádá.

V letošním roce jsou pro studenty připraveny dva nové dokumentární filmy, Ztracená duše národa – Ztráta slušnosti od režisérky Olgy Sommerové a Kauza Uherské Hradiště režisérky Kristiny Vlachové. Jako novinka jsou zařazeny i dva hrané filmy - In nomine patris (režie: Jaromír Polišenský) a Kousek nebe (režie: Petr Nikolaev). Všechny tituly jsou školám k dispozici na VHS i DVD nosičích.

Po filmové projekci bude na každé zapojené škole probíhat debata s hosty, kterými mohou být pamětníci, kteří se často sami stali oběťmi komunistického bezpráví, historikové či filmaři.

„V rámci projektu Příběhy bezpráví jsem zavítal na debaty do bezpočtu škol a stále zjišťuji, že žáci a studenti o období komunistické minulosti vědět chtějí, ale během výuky se toho většinou moc nedozví. Jsem moc rád, že v letošním roce je součástí nabídky školám i snímek Kousek nebe, protože si myslím, že příběh hlavních hrdinů této „vězeňské love-story“ je pro současné studenty dobře srozumitelný. Považuji za velmi důležité, aby mladí lidé o době naší totalitní minulosti věděli co nejvíce a měli tak možnost dělat vše pro to, aby se něco podobného již nikdy neopakovalo,“ řekl spisovatel, dramatik a scénárista snímku Kousek nebe Jiří Stránský.