Velkým překvapením pro Krnovany bude komorní koncert se svíčkami v kostelíku Panny Marie v Chomýži, protože se zde konají mše jen dvakrát ročně a ani mnozí z místních zatím neměli příležitost podívat se dovnitř. To už je pádný důvod se 3. června vydat do Chomýže a od 19.30 hodin spojit poznávání památky s poslechem hudby.
Je potřeba upozornit, že svíčky nejsou samoúčelné, protože v kostele není elektřina.
Poloha kostelíku v areálu bývalého hřbitova mu dává pietní charakter. Je to památník na generace lidí, kteří zde žili před válkou.
Po prohrané prusko-rakouské válce byla Chomýž rozdělena hraniční řekou Opavicí a původní kostel tak zůstal na pruské, dnes polské straně. A tak si místní museli v roce 1905 postavit nový. Je v neogotickém stylu, stejně jako bohatě zdobený interiér s oltářem, včetně varhan na kůru.
Tyto jednomanuálové varhany s pedálem byly postaveny v roce 1906 firmou Gebrüder Rieger z Krnova pod opusovým číslem 1341. Tímto představujeme poslední prostor, ve kterém se v Krnově dá uskutečnit koncert.
Na cestu za poznáním kostelíka v Chomýži se můžete vydat i pěšky nebo na kole, protože od krnovské radnice jsou to přesně čtyři kilometry. Autobus číslo 895 z autobusového nádraží vyjíždí v 18.30 hodin, příjezd 18.40. Jede i linka 823 v 19.15 hodin, příjezd 19.22.
Na varhany hraje diecézní organolog Jiří Krátký. Zpívá Krnovský chrámový sbor, který existuje v kostele sv. Martina v Krnově již 108 let, to je přes čtyři generace. V roce 2012 bylo sboru uděleno ocenění za reprezentaci města Krnova při interpretaci duchovní hudby v ČR a zahraničí a za uchování hudebních tradic ve velmi vysoké kvalitě. Diriguje Václav Mička.
Noc kostelů letos připadá na 10. června. Festival duchovní hudby do ní přispěje Nocturnem pod freskami, které začíná ve 20 hodin v krnovském kostele Narození Panny Marie kláštera minoritů.