„Tato akce patří již tradičně mezi tři největší akce s podtitulem „Akce roku“, které na hradě Sovinec pořádáme. Každá z nich je pak zaměřena na jiné období dějin. Tato první akce se věnuje období gotiky, proto zde uvidíte především chladné sečné zbraně a spoustu „plechařiny“, zve na Sovinec za pořadatele Petr Šenkyřík.

O souboje mužů v brnění nebude nouze, kromě řady scének je pro diváky připravena i velká bitevní vřava. Na pátém nádvoří se postupně vystřídají účinkující, kteří patří mezi ty nejlepší a nejžádanější skupiny u nás. Vystoupí šermířská a divadelní společnost Adorea, v plné síle se předvedou těžkooděnci ve zbroji Taranis, o zábavu se postará kejklíř, fakír a akrobat Zdeněk Vlček a také žonglérská společnost Vagabundus. Do historie diváky zavede i Skupina scénického šermu Fuente Ovechuna. Ani nejmenší návštěvníci nepřijdou zkrátka, pro ty jsou připraveny loutkové pohádky divadla Kašpárkův svět.

Na nádvořích najdou návštěvníci také stánky s dobovým zbožím nebo historickými řemesly. Zájemci si mohou vyzkoušet s mistrem kovářským černé řemeslo kovářské a nebo si vytočit hrníček s mistrem hrnčířským.

Po oba dva dny bude areál hradu Sovinec otevřen od 9 do 18 hodin. Prohlídky hradu s průvodcem se konají každou půl hodinu se začátkem výkladu na Horním hradě u dvou velkých děl od 9.30 do 17 hodin.

Vodní záchranáři z Bruntálu mají za sebou náročnou přípravu pro letní sezonu na Slezské Hartě.
Záchranářům na Hartě začala sezona