Menzelovi jsou se zámkem spjati, jelikož celý rod vyrůstal v jeho blízkosti. Heřman a Zdeňka Menzelovi se bezplatně starali dlouhá desetiletí o zámecký park, který získal statut arboreta. Heřmanovi se podařilo dokonce zachránit zámek před jeho zbouráním. Jeho synovec František Menzel pro změnu vlastní pozemky na nichž se nachází původní zámecké sklepení. To bylo ve středověku vytesáno jako štola celých pětatřicet metrů do skály.

V posledních letech však čelilo nájezdům vandalů a bylo dost zdevastováno. Rodině Menzelových se obrovský prostor podařilo uklidit a poté uzavřít dveřmi. Poprvé při speciální noční prohlídce zámku, o které se můžete dočíst ZDE, měli lidé příležitost si toto pozoruhodné sklepení prohlédnout.

„Linhartovské rodině Menzelů záleží už celá desetiletí na zámku a jeho osudech. Zpřístupnění a nasvětlení původního zámeckého sklepení se u veřejnosti setkalo s velkým ohlasem,“ uvedl Jaroslav Hrubý, správce zámku.

Kastelán se nemýlil. „Byla jsem překvapena, jak je sklepení velké. Muselo určitě dát hodně práce ho vyčistit a uklidit. Pamatuji si, že dřív to byla jen díra plná suti a nepořádku,“ uvedla Miroslava Janková, návštěvnice zámku. Sklípek při noční prohlídce zámku fungoval jako vinárna U netopýra.

(kru)