Kopie portrétů rodu Srbenských byly vyrobeny pro šenovské muzeum. Naposledy byly instalovány v šenovském kostele v oratoři, což je vyvýšené místo, kam se chodilo modlit panstvo, aby nemuselo sedět ve stejných lavicích jako neurození.
„V Šenově se změnil pan farář a ten nový má s prostorem oratoře jiné záměry. To byla příležitost domluvit si s Šenovem zápůjčku výstavy pro zámek v Hošťálkovech,“ představila výstavu památkářka Andrea Šírová, která se v únoru stala správcem hošťálkovského zámku.
Spolupracuje také s genealogem, který se specializuje na rodokmen Skrbenských a stále ho aktualizuje. „Díky němu máme označené portréty těch Skrbenských, kteří měli přímé spojeni s Hošťálkovy a zdejším zámkem,“ doplnila Šírová.
Spolupráce se zámkem Hošťálkovy je pro Šenov mimořádně zajímavá zkušenost. Jejich zámek, který postavili Skrbenští, už dávno neexistuje. Dokonce i ti nejstarší šenovští pamětníci ho znají jen z vyprávění.
„Zámek v Šenově byl neskutečně podobný tomu našemu v Hošťálkovech. Vznikl ve stejné době, měl podobnou výzdobu a stejný styl. Šenovští jsou nadšení, že v Hošťálkovech můžou vidět kus vlastní historie, která jim zbyla jen na fotografiích,“ doplnila Šírová.
Výstava portrétů Skrbenských z Hříště začíná ve středu 22. května. V 16.30 hodin ji zahájí přednáška Simony Slavíkové ze Šenova.