Unikátní betlém má v současné době celkem 143 soch v životní velikosti. Jiří Halouzka je vyřezal z nejrůznějších druhů dřev, například z lípy, dubu nebo akátu či topolu. Kromě slona jsou všechny sochy z jednoho kusu dřeva. Hmotnost betlému podle jeho tvůrce rozhodně několikanásobně překročila deset tun. Na svém životním díle začal řezbář pracovat v roce 1998, ale podnět k němu dostal již o deset let dříve, v roce 1988, při osobním setkání s tehdejším papežem Janem Pavlem II. „Papež mi tenkrát při rozhovoru řekl, že betlém je jako kniha, ze které se o křesťanství dá mnoho vyčíst, která nejlépe vypráví příběh o narození Ježíše Krista a že vlastně šíří křesťanství. Tato slova jsem si zapamatoval a často o nich přemýšlel. Několik let jsem se odhodlával a pak jsem se do toho betlému pustil,“ sdělil Jiří Halouzka.

Jiříkovský betlém Jiřího Halouzky je sice oficiálně největší na světě, ale hotový ještě ani zdaleka není. „Je to pro mě práce na celý život. Každý rok bych chtěl udělat nejméně dvě až tři sochy a to tak dlouho, dokud udržím dláto v ruce. Uznání od unie betlémářů považuju za dosavadní vrchol svého života a tvorby,“ svěřil se řezbář. Předseda Českého sdružení přátel betlémů Jiří Weigner při předávání certifikátu prohlásil: „Tento betlém doslova šokoval zahraniční delegace našich přátel. Je na něm vidět, že tvůrce čerpal sílu a inspiraci z lidové tradice severní Moravy a Slezska.“

K některým sochám svého betlému má Jiří Halouzka až citový vztah. Patří k nim třeba řezby dvou koní nazvané Tajfun a Tornádo, které vyřezal ze stromů vyvrácených tornádem v Litovli. „První sochy betlému, které jsem vyřezal, jsou Josef, Marie a Ježíšek. Jejich tváře ani po deseti letech nepopraskaly tak, jako u jiných soch. Zdá se mi to rozhodně dost zvláštní,“ dodal řezbář. Snahy o propagaci betlémů a tradic s nimi spojených nejsou novodobou záležitostí. Málokdo třeba ví, že jejich velkým milovníkem a propagátorem byl už v 19. století český básník a spisovatel Jan Neruda. V několika svých fejetonech prosil o obnovení tradice betlémů.

Certifikát Světové unie betlémářů není jediným oceněním, kterého se Jiřímu Halouzkovi v těchto dnech dostalo. Pelhřimovská Agentura Dobrý den zařadila do databanky českých rekordů kromě unikátního betléma i dřevěnou sochu medvěda. Ten je vysoký 420 centimetrů, váží 3 tuny a v nejširším místě má obvod 450 centimetrů. I tuto sochu vyřezal řezbář z jednoho kusu dřeva. Energie a tvůrčí potence Jiřího Halouzky je obdivuhodná. Mimo jiné tvorby teď pracuje na vyřezávaném obraze. Ten by po dokončení měl být také největší na světě.