Na konci každé sezony tvrdí unavení a vyčerpaní krnovští kinaři, že příští rok už nikam nevyjedou, ale nakonec stejně zase vyrazí za diváky. Dnes v pondělí 14. července například začíná promítání v Karlovicích. Mimo těchto putovních filmových projekcí pod širým nebem provozuje krnovský Mír navíc stálé letní kino v Jindřichově.

„Skutečně jsme po každé sezoně letního kina absolutně vyčerpaní. Provoz kamenného Míru totiž během putování není omezen, a navíc začátky představení v letním kině jsou, hlavně na začátku sezony, v pozdních večerních hodinách. Když k tomu připočtete navíc čas na přesun z Krnova a zpět, dostávají se zaměstnanci do postele až nad ránem,“ potvrdil každoroční dilema, zda letní kino provozovat, Pavel Tomešek, vedoucí kina Mír v Krnově.

„Zatím však každý rok převážila touha nabídnout i občanům v malých obcích trochu radosti a pobavení ze stříbrného plátna. Proto jsme se také do programu snažili zařadit co nejvíce novinek, žádné obehrané filmy, které jsou už v distribuci několik měsíců,“ dodal Tomešek.

Letošní sezona se od těch předchozích nijak výrazně neliší. Jen v Zátoře se promítalo na novém místě, které zůstane i pro příští rok, a to na zahradě základní školy. „Přesunuli jsme se tam z hřiště hlavně z důvodů ochrany před černými diváky, kterých se bohužel vždy pár najde. Zahrada školy v Zátoře se lépe dá pohlídat. Myslím, že i místní diváci jsou spokojeni, protože kino promítalo přímo v centru obce, takže se rodiče nemuseli obávat o své děti. Nečekala je cestou do kina a zpět žádná frekventovaná silnice jako v minulých letech,“ vysvětlil Tomešek.

Na tento týden se putování letního kina zastavilo v Karlovicích, u rodinného penzionu U Řeky. Od 21. července pak bude promítat ve Vrbně pod Pradědem, a to na celých čtrnáct dní. Vrbno se ostatně s letním kinem neloučí na dlouho, protože na konci srpna se tady zastaví kinomaringotka ještě jednou. „Vrbno je přeci jen už dost velké město, které nešťastnou privatizací asi už navždy přišlo o stálé kino. Chceme jim to nějakým způsobem vynahradit aspoň v létě. Při první zastávce jsme jim připravili květnové a červnové premiéry, při další je čekají filmy úplně nové, prázdninové,“ vysvětlil Pavel Tomešek.

Na začátku srpna si posezení v leťńáku mohou na celé dva týdny dopřát i Krnované, protože kinomaringotka bude promítat na zahradě kina Mír. „Letošní rok je zlomový pro letní kino v Jindřichově. Toto kino vzniklo v roce 1969. Jeho zakladatel, obětavý a neúnavný správce a promítač Josef Chramosta, vážně onemocněl. Tím byla už připravená sezona vážně ohrožena. Naštěstí nám pomohl bratr pana Josefa Láďa a převzal tentokrát na sebe všechnu starost o jindřichovské letní kino. Pevně věřím, že se zdravotní stav pana Josefa zlepší natolik, že nám příští rok opět pomůže, aspoň částečně. Teprve teď jsme si uvědomili, kolik práce v Jindřichově zcela neokázale zastal. Každé letošní letní promítání v Jindřichově je vlastně pocta pro něj. Všichni na něj myslíme a přejeme mu zdárné uzdravení,“ svěřil se Pavel Tomešek.

Dita Voznicová