Vstupenky v předprodeji nabízí Informační centrum na Hlavním náměstí v Krnově.

Když spisovatel Arthur Conan Doyle v 19. století vymyslel svého excentrického hrdinu, mistra dedukce a občasného konzumenta kokainu, Sherlocka Holmese, netušil, že stvořil legendu. Tyto příběhy s detektivní záplatkou psal hlavně proto, aby si vydělal dostatek peněz a mohl se věnovat seriózní literatuře.

A zatímco ostatní Doylova tvorba zapadla a je mezi širokou veřejností téměř neznámá, případy muže z Baker Street zůstávají po dvě století předmětem zájmu, staly se i předlohou pro několik filmových či rozhlasových adaptací. Do Krnova však míří Holmes a Watson divadelní.

Podle scénáře Ondřeje Elbela nastudoval představení Případy Sherlocka Holmese vyhlášený činoherní soubor ze Šumperka, základní předlohu zajistil Holmesův případ z knihy Znamení čtyř. „Na rozdíl od poslední filmové verze se milovníci klasiky té divadelní bát nemusí. Hlavní atributy Holmesovy osoby jsou zde zachovány,“ potvrdila Marie Žambochová, dramaturgyně krnovského divadla.

„Hru plnou napětí, ale i nadsázky, doprovodí kouření z dýmky, hra na housle, lupa, kostkovaná čepice, chemické pokusy, rezervovaný postoj k ženám a občasné holdování kokainu v nostalgické atmosféře viktoriánské Anglie,“ dodala. Jednu zvláštnost však šumperská úprava obsahuje. Mimo textu vycházejícího z předlohy sira Artura zde zazní i výroky Josefa Škvoreckého.

Josef Škvorecký totiž patří nejen k plodným autorům, ale i náruživým čtenářům, a to klasických detektivek. Své poznatky a dojmy pak Škvorecký shrnul ve vtipně sepsaných Nápadech čtenáře detektivek. A právě výňatky z tohoto dílka na jevišti zazní.

Dita Voznicová