Sobota 3. února, krátce před 17. hodinou se v předsálí kina Cineport v Provozu Hlubina scházejí diváci všech věkových kategorií. Ti mladší převažují. Promítá se celovečerní film Prezident Blaník, který měl premiéru 1. února a který navazuje na úspěšný seriál Kancelář Blaník. Ten se vysílal na internetovém kanále Stream.
Hlavní hrdina filmu režiséra Marka Najbrta je Tonda Blaník - fiktivní postava otřelého lobbisty, který ohlásí prezidentskou kandidaturu, v kampani slíbí například máslo a lithium do každé rodiny nebo hlásá korupci dostupnou pro všechny a sehnal i sto tisíc podpisů. Kandidaturu na Hrad však nakonec nepodal, když se jeho asistentovi Žížalovi nepodařilo doručit včas podpisové archy na ministerstvo vnitra. Přesto Tonda Blaník pokračoval ve snaze zachránit českou zemi a ukázat jejím obyvatelům, jak se mít líp.
„Jsem Tonda. Jsem jeden z vás. Jenom s tím rozdílem, že mám lepší boty. Před vámi stojí Tonda Blaník, Masaryk jednadvacátého století,“ hřímal na jednom ze svých předvolebních setkání s občany. „A víte, proč není máslo? Protože ho mají politici na hlavách,“ vykřikoval.
Antonín Blaník měl i svůj prezidentský stánek. Lidé o něm věděli, že se nejedná o reálný stánek. „Rozdávali jsme v něm malá blaníkovská másla a lidé byli ochotni za ně podepsat cokoliv,“ uvedla herečka Halka Třešňáková, představitelka asistentky Lenky v pořadu ČT 168 hodin.
Tvůrci zpočátku opravdu chtěli, aby představitel Tondy, herec Marek Daniel kandidoval. Přejmenoval by se a vydal by se do prezidentského boje. Po zvážení všech okolností, třeba i těch, že herec má rodinu, nezvládl by prezidentské debaty a další s tím spojené problémy, se nakonec rozhodli, že v reálu kandidovat nebude.
Pobavit se, udělat si obrázek o tom, jak se dělá legrace z prezidenta, z kandidátů, z politiků a jak to všechno bylo, včetně nahlédnutí do zákulisí, si do kina Cineport přišla šestapadesátiletá Ostravanka Alena Stachová: „Kancelář Blaník na Streamu jsem nesledovala, ale zato jsem byla doslova pohlcena vším, co se týkalo letošních prezidentských voleb,“ říká.
O tom, že i za pár let bude tato politická satira aktuální, je přesvědčená. „Pobavíme se ještě víc, protože se dozvíme, co tomu všemu předcházelo, dojdou nám souvislosti,“ míní a dodává: „Lidé, kteří se na film vydají, by se měli alespoň trochu v politickém dění orientovat. Někteří známí okolo mě si vybrali podle mého míněné špatného kandidáta na prezidenta hlavně proto, že se o politiku nezajímali, a tudíž měli zkreslené představy o některých skutečnostech,“ říká Alena Stachová.
Do vyprodaného kinosálu zamířil také devětatřicetiletý Jan Kulich z Ostravy. Sledoval seriál Kancelář Blaník dlouhodobě na internetu. „Bavilo mě to, tak jsem chtěl vidět i film. Zajímá mě film také proto, že teď proběhly volby. Podle mě téma lobby bude aktuální vždycky,“ dodal.
„Mám rád tyhle seriály na Streamu, sleduji je, stejně jako mí známí a kamarádi, pravidelně a říkal jsem si, že film bude určitě zajímavý. Čekám, že to bude velice zábavné, možná trošku ostřejší než obvykle. Tato politická satira bude aktuální kdykoli. Určitě některé souvislosti zaniknou, ale některé zůstanou zaznamenány navždy,“ svěřil se před projekcí sedmatřicetiletý Stanislav Křesina z Mořkova.