Již několikrát se mohli zájemci o českou alternativní předrevoluční kulturu setkat v krnovské čajovně Ninive na poutavých přednáškách připravených Janem Kubou. Slib, že cyklus bude pokračovat i nadále autor splnil a připravil díl věnovaný neobyčejně zajímavé osobnosti undergroundu. Po Mejlovi Hlavsovi, Egonu Bondym a Magoru Jirousovi se představí evangelický farář, písničkář, signatář Charty 77 a porevoluční poslanec Parlamentu Svatopluk Karásek. „Karáskovy písně mě provázely před revolucí obdobím dospívání, podobně jako písně Karla Kryla nebo Jaroslava Hutky,“ přiznal Jan Kuba.

Karáskova písňová tvorba byla specifická tím, že propojovala protestsong s náboženstvím. Jeho texty, psané vesměs na hudbu amerických spirituálů a gospelů, porovnávaly aktuální realitu života a mentalitu člověka s biblickým poselstvím. „Jeho písně měly jiný rozměr, než písně ostatních křesťanských nebo folkových autorů, a tím zaplňovaly mezeru v předrevoluční undergroundové kultuře. Karásek není excelentní zpěvák ani kytarista, jeho písně však jdou hluboko k duchovním kořenům člověka,“ vysvětlil Kuba.

Karásek vystudoval bohosloveckou fakultu a ze začátku to vypadalo, že nastoupí klasickou cestu evangelického kazatele. Obrat u něj nastal po smrti Jana Palacha a následné okupaci. Pro jeho netajené názory mu byl odebrán státní souhlas s výkonem profese, stal se kastelánem hradu Houska a přijal pozvání do undergroundové společnosti. Společně s Ivanem Martinem Jirousem, Pavlem Zajíčkem a Vratislavem Brabencem si pobyl ve vězení, stal se signatářem Charty 77 a jeho politické pronásledování jej nakonec dohnalo k emigraci do Švýcarska.

V emigraci se věnoval své profesi, účastnil se akcí na podporu lidských práv, zahraničních setkání undergroundu, kázal ve Svobodné Evropě. Po roce 1989 se opět začal angažovat v politickém dění své vlasti a do republiky se vrátil na stálo v roce 1996. „Myslel jsem, že Sváťa Karásek by mohl být první osobností, kterou bych pozval osobně, ale bohužel mi to překazil jeho zdravotní stav,“ posteskl si na závěr Jan Kuba.

Svatopluk Karásek se narodil roku 1942 a vloni prodělal těžkou mozkovou mrtvice, po které se stále zotavuje. V Krnově však již vystoupil, v devadesátých letech byl několikrát hostem studentských kolokvií organizovaných místní pedagogickou školou a iniciativou Via lucis.

DITA VOZNICOVÁ