„Je mi dvacet čtyři let a bydlím v městečku Rychvald u Ostravy. Studuji na ekonomické fakultě VŠB a svůj volný čas věnuji převážně cestování a aktivitám občanského sdružení M.O.S.T. Do Ladaku jezdívám opakovaně již od roku 2002. Při svých návštěvách jsem uskutečnila několik himalájských treků, ale postupem času se má pozornost více zaměřila na život lidí, buddhistické kláštery a způsob, jakým je možno jim pomoci. Pořádám přednášky, besedy a výstavy fotografií na toto téma,“ představuje se Jana Neboráková.

Její přednáška doplní výstavu Odkaz Himálaje, aby běžným středoevropanům zprostředkovala informace o zemích, které se nacházejí na střeše světa. Cílem akce je přiblížit nám všední život obyvatel nejvyšších hor a ukázat střípky jejich unikátní kultury. Jedná se o kombinovanou výstavu, kdy fotografie jsou doplněny o předměty a zpětně předměty jsou doplněny fotografiemi.

„Mé povídání většinou není zaměřeno na jen na cestovatelské zážitky a praktické rady pro bezproblémovou existenci v Indii, ale snažím se o výpověď člověka, který hledá Pravdu, Boha, Radost a opravdový Život. To, co jsem prožívala já v Indii, můžete prožívat i vy doma. Je to cesta ducha, mířícího domů, ke zdroji veškerého Života. Není to dáno kulturou Indie, ale přirozenou touhou každé živé bytosti prožívat přirozený stav bytí - osvícení. Vše, co popisuji, jsou mé vlastní pocity a prožitky,“ uvádí své přednášky a besedy Jana Neboráková.