Po dramatu Naše městečko Thorntona Wildera, dvou pohádkových muzikálech Kráska a zvíře Františka Hrubína a Hrátky s čertem Jana Drdy, komedii Holka odjinud Rudolfa Trinnera, americkém muzikálu Song pro dva aneb Každý má svého Leona Neila Simona a české klasice Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma s muzikálovými prvky si od přehršle písniček a muzikálového amatérismu příznivci Pradivadla poněkud odpočinou.

Divadelníci se tentokrát rozhodli jít cestou odlehčeného, nikoli však naivního komediálního tématu v asi nejznámějším díle brazilského autora João Bethencourta Estevão Weinera Den, kdy unesli papeže, situační komedii s hlubším podtextem. Děj se odehrává na předměstí New Yorku.

V režii Jiřího Konečného se v hlavních rolích představí Pavel Hejsek jako taxikář Sam Leibowitz, Vlasta Vykrutíková jako jeho žena Sara, Dennis Huml a Tereza Pinďáková v rolích jejích dětí Irvinga a Miriam a v roli kardinála Zdeněk Rychlý. Pod hlavičkou Pradivadla si zahrají i nové tváře: Miroslav Klesnil (papež), Petr Andrš (šerif), Ladislav Šín (generál) a Petr Guziur (odstřelovač).

Na první pohled to vůbec nevypadá, že v inscenaci půjde o nejveselejší dva dny, přesto se v ní odehraje komediální příběh s mnoha zvraty. Příběh, který hledá sílu v naději, že v každém z nás se skrývá laskavost i hluboká touha po porozumění a vstřícnosti. Je to příběh našich dnů, a přece naše dny přesahuje, ostatně každý den nedochází k únosu papeže.

Diváci se mohou těšit na premiéru představení, které se uskuteční v sobotu 14. prosince od 19 hodin ve velkém sále Střediska volného času Rýmařov, stejně jako na reprízu, která je naplánována na pondělí 16. prosince od 19 hodin tamtéž.

Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v Informačním centru Rýmařov na náměstí Míru. Na zmíněné představení se mohou těšit rovněž diváci v bruntálském divadle, kam divadelní společnost Pradivadlo zavítá v pátek 17. ledna 2014 a začátek představení je stanoven na devatenáctou hodinu.

Jiří Konečný