Časově tato netradiční výstava mapuje módu zhruba šesti set let – od 12. do 17. století. Všechny vystavené oděvy – výstavní exponáty, jsou ručně šité a do posledního detailu odpovídají svým vzorům. Ušít dnes historický oděv není nic snadného. Vyžaduje to nejenom zručnost, ale také nemalé manažerské schopnosti při zajišťování potřebných materiálů.

„Materiály na kostýmy sháníme samozřejmě různě - hedvábný brokát si necháváme dovážet přímo z Indie, hedvábný satén máme například přímo z Číny od přímých dovozců. Je to různé, já to dělám už delší dobu, takže mám takovou síť svých dodavatelů. O těch vím, že jsou zodpovědní a přivezou mi to, co chci. Samozřejmě nabídka, která je v dnešních galanteriích, nevyhovuje, proto je sháníme různě,“ popsala své starosti autorka vystavených oděvů, oděvní výtvarnice Veronika Kulová z Plzně.

Návštěvník výstavy má možnost poznat, co nosil třeba gotický rytíř nebo vznešená renesanční paní. K nejzajímavějším bezesporu patří tak zvané španělské šaty známé Bílé paní – Polyxeny z Pernštejna. Ty autorka ručně ušila podle jejího portrétu a zachovala na nich veškeré detaily včetně původního vrstvení. „Já zastávám názor, že člověka lze poznat různými způsoby, ale ten oděv, který je nám všem společný, zprostředkuje to poznání naprosto bezprostředně,“ svěřila se výtvarnice Veronika Kulová.

Ladislav Olejníček