Stejně jako loni se na Moiseho plastice vysoké 5,6 metru opět objevily plodnice šupinovky zhoubné. Letos ovšem zdaleka houbami obsypaná není celá plastika. Pár šupinovek se objevilo jen ve spodní části, kde se dřevo dotýká betonového podstavce.

Tato dřevokazná houba je nádherná, ale nebezpečná pro stromy. „Jsem si téměř jist, že je to šupinovka zhoubná neboli Pholiota populnea. Pro stoprocentní určení by bylo potřeba dospělé plodnice poslat je do mykologické poradny, která se specializuje na dřevokazné houby. Šupinovka zhoubná nemá optimistické jméno. Je to dáno tím, že podobné dřevokazné druhy jsou schopné poměrně rychle hostitelský strom zahubit," uvedl Jan Borovička z České mylologické společnosti. Je pravděpodobné, že šupinovka zhoubná napadla už jírovec, ze kterého později Moise vyrobil plastiku. Nejspíš právě šupinovka způsobila odumření stromu. Podhoubí šupinovky přečkalo ve dřevě sochy dokonce i konzervační procesy.

S Georgiem Moisim, který svou plastiku pojmenoval Narozené cokoliv, mrtvé něco, jednal o dalších osudech díla zástupce a13 Jindřich Gola. "S Georgiem Moisim jsem v Krnově prožil dva týdny a bylo to zajímavé, protože ani jeden neumíme pořádně anglicky. Autor chtěl svou sochu co nejdřív vztyčit na stanovišti, ale protože kaštanové dřevo je náchylné k houbovým chorobám, dohodli jsme se, že plastika se bude ještě rok dosušovat a zrát. Konzultovali jsme s řezbářem panem Holubem i s dalšími lidmi, kteří pracují se dřevem, jak plastiku do exteriéru ošetřit.

Socha byla rok vystavena slunci, mrazu i dešti, než byla napuštěna vřelou fermeží a roztokem proti plísním. Protože naše klimatické podmínky dřevu příliš nesvědčí, upozornili jsme při předání plastiky zástupce města, že impregnační a konzervační úpravy musí pokračovat. Navrhli jsme například zaspárování prasklin tmelem, aby se do dřeva nedostala voda," uvedl Jindřich Gola z a13.

Krnov není prvním městem, kde šupinovka zhoubná napadla umělecká díla. Například plodnice šupinovky obsypaly dřevěné sochy vystavené na nádvoří staré radnice ve Dvoře Králové.