Patří k nim neodmyslitelně kulturní vystoupení, sportovní akce, taneční zábavy, ale také kolotoče a stánky s typickýmpouťovým zbožím. Programy podobných akcí v různých městech jsou si vzájemně velmi podobné a každoročně se opakují. Lidem to ale nijak nevadí.

„Je to dobrý, program mi naprosto vyhovuje. On si tady každý něco najde a já alespoň vím, na co se těšit,“ řekl Radek Kovařík z Břidličné. „Já bych na tom nic neměnil. Jenom těch stánků s pouťovými krámy se mi letos zdá trochu moc,“ dodal Matěj Dudek z Bruntálu.

Dny města a podobné akce nepořádají obce kvůli zisku. Finančně je to pro ně prodělečná záležitost. Jejich význam spočívá v něčem jiném. „Je potřeba dát lidi dohromady. Přišli sem po válce odevšad a ani po desítkách let se tady nevytvořily žádné pořádné tradice. My jsme s tím začali a ukázalo se, že to lidé chtějí, že jim to asi chybí. Snad se to uchytí, ona i ta nejstarší tradice někdy vznikla,“ sdělil starosta Břidličné Bohumír Kamenec.

„Myslím si, že u nás v Bruntále už Den města tradici má. Ono asi nejdůležitější opravdu je dostat lidi dohromady. Město musí žít společně, kdysi tomu tak bylo a pomalu už tomu tak zase začíná být,“ doplnil bruntálský starosta Leoš Gregovský. Náklady na oslavy hradí město ze svých rozpočtů. Břidličné se část peněz podařilo získat z fondů Evropské unie.

„My jsme akci vlastně pořádali ve spolupráci se svým polským partnerským městem Ujazd. Peníze se získat dají, ale není to jednoduché. Je za tím rok práce ve volném čase,“ uvedla manažerka projektu Věra Jurášová z Břidličné. Starostové se shodli také v tom, že pořádat obdobné akce ve stejném termínu není nejvhodnější. „Je to škoda. Bylo by dobré vytvořit pro příště kalendář akcí, aby se to nekřížilo,“ navrhl starosta Břidličné Kamenec.