„Obecní kronika se zachovala, ale strašně dlouho do ní nikdo nepsal. Poslední zápis je psaný ještě švabachem a je z roku 1939. To bychom chtěli změnit, protože každá pořádná vesnice by kroniku mít měla,“ řekla Vladimíra Konečná z občanského sdružení.

Obecní oslava proběhla za velké zájmu obyvatel i návštěvníků z okolí. Lidé se podívali na ukázky tradičních řemesel a na vítání mláďátek – jehňátka dnes už vzácného plemena valaška přivítaly na svět tři sudičky. Úspěch měla také soutěž v sečení kosou, na níž se někteří sekáči oděli do stylového oblečení. „Vyhodnotili jsme naši fotosoutěž O nejmilejšího mazlíčka. Tu k našemu překvapení nevyhrál snímek kotěte nebo štěněte, ale káčátka. Naše vesnice vždycky držela při sobě, to v okolních nebylo tolik obvyklé. To chceme udržet a je to i náš cíl, žádné peníze z toho nemáme,“ řekla Konečná.

Na obecní oslavě si lidé rovněž mohli přečíst ukázky z díla zdejšího básníka. Ten je tak trochu místní raritou. Jmenuje se Vojta Kašparec a letos oslavil teprve desáté narozeniny. „Psát jsem začal asi tak před rokem. Ani vlastně nevím, jak to začalo. Seděl jsem, něco jsem psal a najednou z toho byla básnička. Psát budu dál, ale jestli ze mne někdy bude opravdový básník, to ještě nevím,“ řekl Vojta.

„Myslím si, že letos se nám oslava vyvedla ještě líp než vloni. Rozcházeli jsme se v dobrém až za ranního kuropění. Pamětníci tvrdili, že něco podobného tady nebylo nejméně dvacet let,“ dodala Vladimíra Konečná.