„Federace židovských obcí se o programovou náplň krnovské synagogy sama nedokáže postarat, takže budeme spoléhat na spolupráci s místním občanským sdružením. Návrat k původní náboženské funkci synagogy není reálný, protože na Krnovsku židovská obec neexistuje. V Krnově už vznikla skupina asi deseti lidí, kteří se zde pravidelně schází při čtení a výkladu tóry, a s nimi samozřejmě při dalším využití synagogy také počítáme. V současnosti je hlavním záměrem FŽO postarat se o synagogu jako o památku, to znamená dotáhnout do konce opravy a rekonstrukci. Krnovská synagoga je vzácností jen tím, že jako jedna z mála synagog v Sudetech přečkala válku, ale navíc je velmi cenná svou architekturou i tím jak je zde zachován původní stav,“ uvedl Jiří Daníček, kterého při návštěvě krnovské synagogy zaujal nejen značný pokrok stavebních prací, nové vitráže a historické lavice, ale také obraz rakouského císaře France Josefa.
„Obraz císaře je zde záměrně, protože patřil k nejvýznamnějším sponzorům synagogy. Osobně věnoval na její výstavbu 500 zlatých. Ze seznamu lidí, kteří přispěli na výstavbu krnovské synagogy, se dochovaly jen fragmenty, a ani nevíme, zda byl tento seznam úplný. U sponzorů, o kterých víme, se nejvyšší částky pohybují kolem 250 zlatých, takže je skutečně možné, že císař byl nejštědřejším dárcem,“ vysvětlil návštěvě nad obrazem mocnáře Jan Stejskal ze sdružení Krnovská synagoga.
Federace židovských obcí sdružuje židovské obce v České republice, a je také vlastníkem židovských památek, včetně krnovského hřbitova a synagogy. Občanské sdružení Krnovská synagoga je nájemcem těchto památek. Kromě různých aktivit souvisejících s judaizmem a kulturou zajišťuje rekonstrukci synagogy a správu židovského hřbitova.
„Máme připraven záměr využití synagogy nejen k duchovním účelům, ale také jako muzejní expozice informující o životě Židů v našem regionu se zaměřením na obchod a průmysl na Krnovsku. Vnímáme synagogu také jako prostor pro konání kulturních akcí,“ dodal Zdenek Jeník ze sdružení Krnovská synagoga.
Toto sdružení přišlo s prvním koncepčním materiálem na využití synagogy už v roce 1999. Od té doby se snažilo zdokumentovat historii židovské komunity na Krnovsku, náhrobky na židovském hřbitově, představit synagogu veřejnosti formou prohlídek, výstav a koncertů, organizovat akce zaměřené na výchovu k toleranci, a zahájit proces postupné rekonstrukce synagogy. K nejznámějším aktivitám sdružení patří udílení ceny Dr. Sigmunda Langshura studentům krnovského gymnázia a ceny Dr. Ernsta Berla studentům bruntálského gymnázia.