Město Krnov má za sebou již třináctý ročník Krnovských hudebních slavností (KHS). Dramaturgie ani tentokrát nešetřila rozmanitostí žánrů, a právě tato nevyhraněnost se stala hlavním poznávacím znakem KHS.

Letos opět dostály své pověsti kvalitního multižánrového festivalu, který od 13. do 21. září nabízel to nejlepší z české hudební scény nejen na náměstí nebo v divadle, ale také v klubu Kofola, v kině Mír 70, v restauraci Pepa, Koncertní síni sv. Ducha, středisku Méďa nebo v kostele minoritů či synagoze. Hudba byla slyšet na různých místech, aby si každý mohl vybrat to své.

V pátek a v sobotu se hlavní festivalový program usídlil na krnovském náměstí, kde vznikla dvě pódia. Na nich se střídaly hvězdy jako Tata Bojs, Ewa Farna, Čankišou, Michal Šindelář Trio, Eddie Stoilow, Nebe, Lenny, Dechový orchestr mladých Krnov, Děda Mládek Illegal Band, Wabi Daněk, Maryband, Adriano Trindade Q, Edita Adlerová a La Magia del Flamenco a další.

Sobotu nastartovali Čankišou

Tím nejlepším startérem víkendové atmosféry se v sobotu stala brněnská hudební parta Čankišou, která si srdce fanoušků získává nejen hudbou, ale i legendami o bájném jednonohém národu Čanki. Svou jedinou velkou a velmi vyvinutou nohu používali Čankiové nejen k pohybu, ale i k vytváření stínu v nekrytých písečných oblastech.

Berla, kterou si s sebou stále nosili jim zabodnutá do země sloužila jako opěra nohy. Čankiové mluvili takzvaným prvotním jazykem, který dnes znovu ožívá v písních Čankišou.

Po rytmech Čankišou s nádechem balkánského folku potěšila náměstí folková a trempská legenda, písničkář Wabi Daněk. „Když začal stírat rosu na kolejích, hrkly mi do očí slzy, vždycky jsme tuto písničku poslouchali jako děti," prozradila své emoce po koncertě Iveta Žiriová.

Sobota i nadále pokračovala ve svižné muzice až do noci. Na pódiích se vystřídali Děda Mládek Illegal Band, Eddie Stoilow či Maryband. Pozoruhodný a poučný byl Španělský večer s Carmen, protože vystoupení zahrnovalo komponovaný program pro milovníky temperamentní španělské hudby a flamenca, v němž se objevili i nejslavnější hudební kusy se španělskou tématikou.

Bezkonkurenční show Tata Bojs

Poslední sobotní vystoupení na náměstí se stalo zlatým hřebem slavností. Legendární česká kapela Tata Bojs se postarala o naprosto neuvěřitelnou atmosféru. Kapelu, která ukončila sobotní program Krnovských hudebních slavností na Hlavním náměstí, nemohli pořadatelé vybrat lépe.

Legendární Tata Bojs a neotřelá kapela se smyslem pro kreativitu a dobře odvedenou práci se propracovala během své šestadvacetileté kariéry postupně, krůček po krůčku, až mezi špičku naší hudební scény. Přesvědčili o tom zcela zaplněné náměstí.

Závěr patřil 4TETU

Závěr třináctého ročníku slavností patřil vystoupení 4TET symphonic v Městském divadle. Vokální skupina okolo Jiřího Korna svůj repertoár upravila pro symfonický orchestr úplně poprvé a premiéru v tomto směru měla i Filharmonie Brno, která se realizací projektu 4TET SYMPHONIC vydala cestou svých větších zahraničních kolegů, jako Berlínské filharmonie nebo Londýnského symfonického orchestru.

Příznivcům dokázali, že klasická hudba není pouze Mozart, Beethoven, Janáček a další významní velikáni české a světové klasiky, ale že klasická hudba vhodně a vkusně propojená se soudobou populární hudbou může být stejně fascinující a hluboká.