Zlomeňáci z Břidličné se svým frontmanem Frickem zahájili, jak je již dlouhá léta dobrým zvykem, hudební festival Eldorádo Sosnová.

„Vždycky hrajeme tak asi těch čtyřicet minut. Zahrajeme také písničku Pavla Lohonky Žalmana s názvem Divokej horskej tymián," svěřil Deníku hudebník Fricek, který v červenci oslavil šedesátiny.

A nebyl to jediný letošní oslavenec. Slavil i prezident a zakladatel Eldoráda Sosnová.

Smutno, i veselo

Prezidentem je Alois Hutera ze Sosnové, jemuž by sedmdesátiny rozhodně nikdo nehádal.

„Slavím, slavíme, ale letošní ročník festivalu se nese i tak v poněkud smutném duchu. Přišli jsme totiž o kamarádku Magdu Čechovou, která Eldorádo dlouhodobě podporovala," vysvětlil prezident Alois Hutera. I proto zazněla na festivalu Lohonkova tymiánová píseň. Byla totiž oblíbenou písní zesnulé Magdy Čechové.

Dvojí zahájení

Pak už bylo jen veselo. Po pátečním vandrbálu, který si užívaly zhruba dvě stovky příznivců, zahajoval hlavní program v sobotu 15. srpna dvě hodiny po poledni.

Tentokrát si slavnostní příjezd koní s jižanskými i seveřanskými vlajkami užívali kamarádi hned dvakrát. Poprvé totiž do kroku koní a jezdců nevyhrávala zahajovací skladba Eldorádo Waldemara Matušky, která vlastně dala název sosnovskému festivalu. Takže si koně zopakovaly ještě jednou.

Motorkáři na festivalu

To už přijeli opavští motorkáři, kteří před oficiálním zahájením projížděli okolní obce, a zvali na Eldorádo. Aloise Huteru i Fricka ze Zlomeňáků prohlásili motorkáři za čestné členy svého klubu.

„Letos přijeli všichni interpreti, které jsme zvali. Kromě Kentaurů, jež nahradil ostravský Hrnek," potvrdila jedna z pořadatelek Milada Kuzníková. Jak doplnila, příští ročník by měl být ve znamení více kapel, a ještě proslulejších. Bude totiž třicátý.

I děti se bavily

Eldorádo Sosnová rozhodně není jenom pro drsné ženy a muže zralého věku. Do kovbojských kostýmů se převlékaly také děti. A vlastně i celé rodinné klany, které rády pobývají v přírodě, rády si poslechnou dobrou hudbu a poklábosí s kamarády.

„Mám ráda country písničky. Dnes jsem se se sem těšila," svěřila Deníku po prázdninách žákyně čtvrté třídy základní školy Petra Koníčková z Bohdanovic. Na Eldorádo do Sosnové přijela Petřina celá rodina.