„Nechci rozdělovat už tak rozdělenou společnost. Vím, co se děje kolem nás, lidé jsou rozhádaní. Je v pořádku, že existuje spousta různých názorů. Ale já bych byl přece jen raději, kdybychom si byli skrze mé písničky blízcí,“ konstatoval Jaromír Nohavica.

„Dozvěděl jsem se, že lidé, co mě nemají rádi nebo dokonce nesnáší a myslí si, že Nohavica je zlý, uspořádali na Toulovcově náměstí protest proti mému koncertu. A že tam měli hrát písně Karla Kryla. To je moc dobře, že připomněli odkaz mého přítele. Myslím to vážně,“ zdůraznil slavný písničkář, jehož kritici Nohavicovi vyčítají mimo jiné i to, že převzal Puškinovu medaili od ruského prezidenta Vladimira Putina a po začátku války na Ukrajině ji odmítl vrátit.

Jaromír Nohavica
Ne, báseň Pro lásku boží nenapsal Nohavica. Šlo o jeho podporu, tvrdí její autor

„A nevěřte všemu, co se říká,“ reagoval rovněž nepřímo na obvinění, která tvrdí, že donášel na Karla Kryla Státní bezpečnosti. Hned poté zahrál Jarek Nohavica Krylovu píseň i na svém koncertě.

Bylo vidět, že známému písničkáři hodně záleželo na tom, jak litomyšlská „štace“ dopadne. „Vidím, že po deseti minutách mi odchází první diváci. Doufám, že jenom na záchod a že se vrátí, že to není žádný protest. Bo Litomyšl je prý dnes plná protestů,“ vyjádřil se Nohavica.

Když se pak lidé po chvíli vrátili, byla na něm znát úleva. „Uf! Jsem rád, že se vracíte. To se mi ulevilo,“ přiznal.

Vystřídal několik nástrojů 

„Těší mě, že jste na můj koncert přišli. Je vidět, že jde o elitu kraje,“ usmíval se při pohledu do publika Jaromír Nohavica. „Šlo o příjemné, z mého pohledu komorní hraní. Vždyť vidím skoro na všechny tváře,“ podotkl folkový bard, který v Litomyšli vystřídal hned několik hudebních nástrojů včetně houslí.

Nohavicův koncert odsoudila už dříve řada obyvatel Litomyšle a sepsala prohlášení:

Prohlášení odpůrců koncertu Jaromíra NohaviciProhlášení odpůrců koncertu Jaromíra NohaviciZdroj: Litomyšlská Lilie (radniční zpravodaj)

„Jsem si vědom toho, že právě na tomto místě je to trochu drzost. Uvědomuji si, kde a pro koho hraji,“ usmíval se Jaromír Nohavica, jehož koncert v rodišti hudebního skladatele Bedřicha Smetany měl i charitativní podtext. Část výtěžku putovala postižené holčičce Klárce, která byla na akci osobně přítomna.

Jaromír Nohavica
VIDEO: Jaromír Nohavica: S Putinem nesouhlasím, válka je mi proti srsti

„Vím, že by Klárka asi už měla spát, ale věnoval jsem jí píseň Metro pro krtky. A také finančně přispěl,“ dodal.

„Mám obrovské štěstí, že jsem dostal do vínku dar skládat a zpívat písně, které si se mnou už hodně dlouho zpíváte. Děkuji vám za to,“ vysekl na závěr poklonu svým fanouškům Nohavica.

 Tomáš Dvořák