Společně s Naokem vystoupí v Kofole také kapela Sunset BLVD z pomezí funky a pop-rocku. Koncerty Naoka jsou na místní hudební scéně pokaždé událostí, protože styl této kapely se neustále vyvíjí, a fanoušci si mohou být jisti, že i tentokrát staré, osvědčené, mnohokrát naposlouchané skladby zazní v novém, neotřelém hávu.

Celkové vyznění Naoka nejvíc ovlivňují příchody a odchody časově zaneprázdněné zpěvačky Gábiny. „V těchto dnech s námi zpěvačka nahodile občas něco tvoří ve zkušebně, ale jestli se s námi objeví také v Kofole, to není jisté. Současné podobě repertoáru Naoka říkám s nadsázkou triosonáty, protože je postavená hlavně na nástrojích basa, kytara a bicí, plus zpěv.

Tentokrát v aranžích podstatně ubylo počítačové složky, protože v poslední době mě hodně zaměstnávalo zpracování videa, a na nějaké náročnější inovace elektronické části hudby nezbyl čas. Seděl jsem nad tím záznamem tak dlouho, až mám z toho bušení do klávesnice namožené zápěstí,“ prozradil frontmen Naoka Dr Camouflage.

Hlavním režisérem klipu Place of Power je sám život, protože materiál se natáčel bez konkrétního režijního záměru. Vrchním střihačem a autorem speciálních efektů je Dr. Camouflage. „Dali jsme kamarádům do ruky kamery, ať na koncertě během této skladby natáčí úplně všechno kolem sebe. Hudba ke klipu se stáhla přímo z mixážního pultu a dodatečně byla jen mírně vylepšená, takže se dá říct, že je to čistě live.

Na některých záběrech se samozřejmě objeví také publikum, ale většinou jsem upravoval obraz přes různé filtry, takže se naši fanoušci nejspíš nepoznají,“ vzpomíná na vznik klipu Dr. Camouflage, který zjistil, že kombinování hudby s obrazem v duchu videoartu je zajímavá tvůrčí disciplína i zábava. Příležitostně ji ochutnal už dříve, například když připravoval různé dynamické výjevy, které se promítaly při koncertech Naoka na pódiu v pozadí.

Dr. Camouflage: Předělávky starších skladeb jsou pro nás základem

„Pokrok techniky konečně každému dal možnost, aby si levně vytvořil kvalitní video podle svého gusta. Nastává situace, o které jsme odjakživa snili. Máme vlastní zkušebnu, vlastní nástroje, a můžeme si kdykoliv udělat vlastní videoklip. Když řeknu klukům, jdeme si zahrát, tak v pohodě sáhnou po nástrojích. Když se ale řekne, jdem dělat video, musí se každý nejdřív vyrovnat s pohledem na svůj vlastní ksicht. Najít v sobě exhibicionismus je daleko těžší, než jsem čekal,“ popisuje nové zkušenosti s videem Dr. Camouflage, který je v Naoku také dvorním textařem a skladatelem.

Prozradil také to, proč jsou na koncertech Naoka tak často slyšet předělávky starších skladeb. „Sice se snažíme na každém koncertu předvést minimálně jednu novinku, ale předělávky jsou základem. Je to dané hlavně tím, že mě moc nebaví psát texty, a naopak mám v zásobě plno nových hudebních nápadů, které si chci vyzkoušet.

Možná někteří fanoušci dávají přednost starším verzím písniček, které znají z kazet a cédéček, ale já je už považuji za neaktuální a překonané. Když se to kdysi nahrávalo, neuměl jsem ještě do hudby vložit tolik energie jako dnes. Podle mého současného vkusu jsou tyto starší nahrávky málo dynamické,“ uzavírá Dr. Camouflage. A fanouškům, kteří jsou zvědaví na první videovlaštovku Naoka, stačí na YouTube zadat naoko place of power.