Řezbář Nedomlel vyhotovil z lipového dřeva reliéf Josefa, Marie a Ježíška v jesličkách. Nad reliéfem ještě bude dřevěný přístřešek, který vyrábí učňové z bruntálské Střední odborné školy. Neměl by chybět ani oslík a kravička, ti mají být ze slámy. Přístřešek i se zahrádkou bude široký 3,5 metru a vysoký 2,70 metru.

„Místo soch jsem zvolil hluboký reliéf. Padesát procent možná i více materiálu šlo při řezbě pryč. Vše bude sklápěcí, aby se dal betlém poskládat a snadno uložit pro příští rok,“ popisoval svou práci František Nedomlel.

Potěšení z pohledu na biblický výjev si budou moci lidé dopřát během vánočních trhů, adventních kulturních akcích nebo třeba jen při procházce na bruntálském náměstí.

Novinkou letošního adventu v Bruntále bude betlém v životní velikosti na náměstí Míru. Pro město jej vyřezává bruntálský řezbář František Nedomlel.Zdroj: Deník / Dalibor Otáhal

František Nedomlel i letos vyřezal nové figurky pro betlém v bruntálském farním kostele. „Je to taková malá zemědělská usedlost, dojička dojí krávu, babka stlouká máslo a kluk pije mléko,“ popsal novinku v betlému řezbář Nedomlel.

Pracoval i na věcech pro betlém v Mohelnici, pokračuje tak v obou případech na řezbářském díle, které započal jeho otec Josef. Pro Mohelnici František Nedomlel vyhotovil výjevy známých lokalit, které budou tvořit panorama kolem betlému. Je to například stará kamenná věž na Pradědu, zámek Úsov, svatý Kopeček, či arcibiskupský palác a kostel sv. Václava v Olomouci. V Mohelnici se připravují na to, že betlém bude možné si prohlédnout po celý rok.

Ilustrační snímek.
U Mnichova na Bruntálsku se při pádu větroně zabil pilot