Část věnovaná Juraji Bartuszovi je pojata jako průřez jeho celoživotním dílem. Jeho tvorba je rozsáhlá, věnoval se konceptuálnímu umění, kinetickému umění, plastice, sochařství, figurální tvorbě a dalším směrům. Vystavoval po celém světě, charakterizují ho kosmické figury, plastiky z hliníku, které jsou v Bruntále rovněž k vidění.

Vystavena jsou i takzvaná sekundová díla, která vznikla během několika vteřin.

Juraj Bartusz patří k nejvýznamnějším slovenským umělcům, na Bruntálsku už vystavoval. „V roce 1991 jsme na Sovinci připravovali velkou výstavu a tehdy se tam sjela celá Evropa. Přichystali jsme výstavu nejvýznačnějších českých a slovenských umělců. Před kostelem byla hromada kamení, připravená pro rekonstrukci hradu.

Juraj z toho udělal neuvěřitelnou plastiku, která se jmenovala Noemova archa v zatmění. Poskládal hromady kamení a uprostřed vytvořil loď z umělé lepenky, do která nalil vodu a do ní dal perly. Byla to úžasná akce," zavzpomínal pořadatel výstav Jindřich Štreit.

Toto dílo zachytila jediná fotografie Jindřicha Štreita, která je k vidění také na právě zahájené výstavě v Bruntále. Vernisáž výstavy se stala velkou kulturní událostí, kromě obou vystavujících umělců na ní vystoupila i japonská operní zpěvačka Nao Gitano.