Past na medvěda vychází z příběhu z roku 1607 o nevydařeném honu na medvěda. „Avšak toto datum je pro nás jenom inspirací, vše ostatní je legenda, kterou jsme vymysleli,“ řekl jeden z hlavních organizátorů Zdeněk Zedek. „Past na medvěda by měla být také oslavou lesnictví, vždyť Sovinec je ukryt v lesích,“ řekl Zedek.

Vystaveny tu budou i lovecké trofeje, ukázky včelařského řemesla, hlavní atrakcí však budou ukázky výcviku a lovu dravých ptáků. Své umění ukážou šermíři a mistr popravčí. Připraven je i program pro děti, vystupovat bude pohádková babka Čarodějka, loutkové divadlo či kejklíř Tomáš Křupala z Ostravy. Ten provádí své kousky nejen s míčky, ale i s kolky či hráběmi.

„Před několika lety jsem byl na žonglérském workshopu v Praze a toto umění mi natolik učarovalo, že se mu aktivně věnuji již více než deset let. Když se to mohou naučit medvědi od Berouska, tak se to přece může naučit každý,“ směje se.

Součástí bude také premiéra nové pohádkové pověsti Tajemní loupežníci, kterou předvede hradní posádka Dědictví, vystoupí hudební skupina Rabussa či brněnský Grál s dobovými bubny.

Hrad Sovinec, který leží asi deset kilometrů severně od Uničova, byl postaven v první polovině 14. století bratry Vokem a Pavlem ze Sovince. Po Bílé hoře získal hrad řád německých rytířů, roku 1643 byl dobyt Švédy, kteří z něj učinili svou pevnost. V 19. století na hradě sídlil řádový seminář, od roku 1867 byla na hradě lesnická škola. Za druhé světové války byl základnou a vězením SS, roku 1945 vyhořel. Nyní je hrad ve správě Vlastivědného muzea v Bruntále.