Řezbáři Jiřímu Halouzkovi z Jiříkova se letos pod rukama v jeho dílně zrodilo šest dráčat. Každé má tři hlavy a na výšku měří dva a půl metru. Všechna je uvidí návštěvníci Sovince v sobotu 2. a v neděli 3. července na akci nazvané Probouzení draka na hradě Sovinci.

A nejen je, ale i jejich tatínka, desetimetrového draka, kterému z tlamy šlehají plameny.

Dvakrát denně, v 11 a v 15 hodin, se mohou diváci podívat na pohádku v podání divadla Magnet, kde bude onen drak vystupovat. Děti si pak budou moci za dohledu řezbáře Halouzky vlastnoručně vyzkoušet, jak se drak ovládá a jak chrlí oheň. Pro velké i malé návštěvníky jsou připraveny hry a soutěže. Děti si mohou vyzkoušet třeba lov ryb, střelbu z luku, hodit si lasem, soutěžit v poznávání zvířat. Společným tématem je příroda, zálesáctví a lov.

Zkrátka nepřijdou ani dospělí, pro ty je přichystána soutěž, v níž první tři nejlepší získají Halouzkovy dřevořezby v ceně několika tisíc korun. Jde o závody v hodu oštěpem na medvěda, vítězové mají šanci vyhrát vyřezávanou sovu, oslíka nebo čápa.

K vidění budou i živá zvířata, připraveny jsou ukázky tradičních řemesel, tkalcovství, předení vlny a domácí výroba sýra spojená s ochutnávkou. Kuchaři slibují k jídlu specialitu, pikantní dračí maso. Po oba dny je hrad otevřen od 9 do 17 hodin.