Knihy ve zlacených vazbách i tisky na ručním papíru jsou vystaveny tematicky - od antiky, přes právo až po vojenství. Jsou to většinou objekty sběratelské vášně rakouského arcivévody, který začal v 19. století knihy shromažďovat, řekla ČTK výtvarnice Muzea v Bruntále Kateřina Košnovská Járková.
Knihy i tisky vystavené ve vitrínách pocházejí ze 16. až 20. století a jsou rozděleny podle jednotlivých témat. "Antiku prezentuje nejstarší vystavená kniha z roku 1686. Dalším tématem jsou například dějiny rodu Habsburků - jedná se o knihu portrétů většiny členů rodu. Vystavena je i první publikace o činnosti Červeného kříže z počátku 20. století, o které jsme ani nevěděli, že ji máme," řekla výtvarnice.
Knihy s vojenskou tematikou podle ní prozrazují sběratelskou vášeň rakouského arcivévody Evžena (1863-1954), který uplatnil vojenský řád i při shromažďování knih. "Knihovnickými pracemi pověřil rytíře Johanna Nepomuka, takže zámecká knihovna měla vlastního knihovního radu. Katalogizace knih byla už tehdy dokonalá, s kartotékou podobnou dnešním. Na titulním listu každé knihy byl signaturní štítek a na něm uvedeno, na jaké polici a v jakém svazku je kniha uložena," popsala výtvarnice.
Mezi perličky výstavy patří kniha Tanec smrti s tisky, které zobrazují už středověký motiv spravedlivé smrti. "V knize je několik desítek ilustrací, na kterých si Smrt bez rozdílu bere šlechtice, ale i chudáka, hráče či prostitutku," uvedla Košnovská Járková. Zajímavá je podle ní i kniha ze 17. století, do které byla harmonikově poskládána rytina dlouhá zhruba 1,5 metru. Dílo zobrazuje celý průvod při slavnostním vjezdu krále Matyáše do Vídně.
Knihovna bruntálského zámku obsahuje zhruba 10 000 svazků převážně ze 16. až 18. století. Založena byla zřejmě na počátku 19. století rakouským arcivévodou Antonínem Viktorem, velmistrem Řádu německých rytířů. Hlavním tvůrcem knihovny byl ale rozhodně arcivévoda Evžen, dodala výtvarnice. Autorem výstavy je vedoucí oddělení zámeckých knihoven Petr Mašek z Národního muzea v Praze.