Mistr kung-fu Martin Lee a studenti jeho bruntálské školy bojových umění dosáhli v posledních měsících řady významných úspěchů.
Na konci ledna převzal Martin Lee za skvělou reprezentaci v bruntálském hotelu Slezan ocenění Nejlepší sportovec okresu Bruntál za rok 2017.
Martin Lee založil školu Czech Shaolin Temple v Bruntále v roce 2012, v současnosti má přes 40 studentů.
„Přijít a vyzkoušet si tradiční čínské kung-fu nebo jiný druh bojového umění může každý,“ vyzval mistr Martin Lee.
Z úspěchů svých žáků máte určitě radost, na prvních místech se v různých soutěžích umístily děti v kategoriích 0 – 8 let, 9 – 11 let, 11 – 14 let… Mají bruntálské děti o bojové sporty zájem?
Ano, děti mají zájem, chodí na pravidelné tréninky, jen s dětmi ve věku od 13 do 18 let je to horší, přijde na ně lenost. Neplatí to ale pro všechny. Nebo možná ano, ale někteří to překonají.
Nabízíme tréninky pro děti i dospělé, máme začátečníky i pokročilé, cvičení beze zbraní i se zbraněmi, skupinové i individuální tréninky.
Vy sám cvičíte od kolika let?
Začínal jsem ve 13 letech s karate. Hledal jsem něco, co mi bude sedět, a našel jsem to právě v tradičním čínském kung᠆-fu. To bylo to pravé.
Proč? Co vám cvičení kung-fu přináší?
Nejde jen o cvičení, pro mě je to životní styl, cesta. Jsem shaolinský mnich 35. generace, mé mnišské jméno je Shi Heng Zhu. Zabývám se tedy i duchovní stránkou a to především Chan Buddhismem, konfucionismem a trochu i taoismem.
Kung-fu mi přináší kondici, zdraví a hlavně vnitřní klid.
Jak se to projevuje ve vašem životě?
Jsem pořád šťastný a zdravý.
Našel jste v kung-fu štěstí?
Lidé vidí štěstí v různých věcech, často ho mají nějakým způsobem spojeno s penězi. Štěstí je přitom v tom, že žijeme, je to jen stav mysli. Vše, co dělám, dělám pro radost.
Jezdíváte se učit do čínských klášterů. Jak tam studium kung-fu vypadá?
Musíte být na to dobře připraven. Zájemce musí vědět, že ho čeká skromná strava a osm hodin cvičení denně. Je to hodně fyzicky náročné a energetický výdej je mnohem větší než příjem.
Kdyby chtěl někdo s kung-fu začít, co má udělat?
Je dobré se seznámit s různými styly a vybrat si, co bude člověku vyhovovat. A pak u toho zůstat a zdokonalovat se.
A jaké to jsou styly?
V Czech Shaolin Temple učíme tradiční shaolin, ten je matkou bojových umění, z toho se rozvíjela další, jako třeba karate nebo judo. Dále učíme Sanda, což je čínský box neboli zápas v kung-fu. A pak yang tai ji, to je cvičení především pro zdraví.
Chodí lidi kolem čtyřicítky. Mladé to moc nebaví, cvičí se pomalu, ale o to je to těžší. Nejlepší je přijít se podívat na trénink, vyzkoušet si to.
Co vás čeká v nejbližším období?
Budeme pokračovat v trénování, a to včetně víkendových soustředění. V březnu pojedeme do Maďarska na mistrovství Evropy v shaolinu, zúčastníme se národního poháru v Brně, v dubnu pak mistrovství Slovenska ve Wushu a IV. evropského Wushu festivalu v Praze.
My nejsme jen kroužek, jako třeba plavání. Czech Shaolin Temple je škola. Máme otevřeno každý všední den od rána a může přijít kdokoliv, ať už kvůli bojovému umění, buddhismu, meditaci, nebo tradiční čínské medicíně. U nás je vítán každý.
Martin Lee
Věk: 31
Bydliště: Bruntál
Povolání: učitel bojového umění a chan buddhismu, terapeut tradiční čínské medicíny
Rodina: manželka a devítiletá dcera Elizabeth, která se také věnuje kung-fu