Co se týká jeho uměleckého vkladu, určeného obyvatelům regionu, v červnu byl u otevření nové bruntálské galerie Freud&Thal v Ruské ulici, v letních měsících vystavoval společně s uznávaným fotografem Jindřichem Štreitem v Domě umění v Opavě. Opavští galeristé uvedli, že spolupráce mezi Štreitem a Formanem probíhá formou hry, kdy Forman zpracovává barevně detaily Štreitových černobílých fotografi í na principu náhody, vybírá si momenty, které jsou spjaty s jeho přístupem k malbě.
Oběma jsou blízcí lidé a jejich příběhy, oba mají vazby k místům a lidem severní Moravy.
Otevřel galerii v Bruntále
Na rodný Bruntál nikdy nezapomene Pavel Forman, kterého místní znají především jako vynikajícího malíře. Forman je ale mnohem všestrannější osobnost. Studoval, psal básně, cestoval, vystavuje v Evropě i v zámoří. Malíř Pavel Forman se narodil 11. listopadu 1977 v Bruntále, kde se dnes už žádné děti nerodí. Bruntálská porodnice totiž skončila.
„Nikdo z nastupující generace už nemůže s hrdostí říct: já jsem se narodil v Bruntále," komentoval své rodiště Pavel Forman.
Jak vlastně začínala jeho umělecká kariéra v Buntále? Forman, jak sám přiznává, byl při studiích na gymnáziu špatným kytaristou v heavymetalové kapele. Následoval almanach poezie Zlámrkef, který vydali s přáteli rok po maturitě v roce 1997. Pak už na řadu přišly první cesty stopem do západní Evropy, Asie a severní Afriky. A také studium na Univerzitě Palackého v Olomouci i první výstavy.
Výrazně ho ovlivnil světoznámý fotograf Jindřich Štreit ze Sovince, který je jeho blízkým přítelem. Pavel Forman druhou sbírku poezie s názvem O nemocném myslivcovi vydal společně se Standou Tomanem v olomouckém nakladatelství Votobia. To se psal rok 2001. „Poté jsem se na několik let přestěhoval do Berlína, kde jsem studoval novou německou literaturu a dějiny jižní Asie. Nutno říci, že neúspěšně," konstatoval Forman.
Ze školy ho sice vyhodili, ale ve svých kulturních počinech neustával. S kolegou Standou Tomanem z Bruntálu vydal také další básnickou sbírku nazvanou O nemocném srdečkovi. Krátce nato jej přijali na prestižní Univerzitu umění v Berlíně, kterou roku 2006 dokončil. To už měl za sebou účast na několika mezinárodních výstavách, zastoupení v české a slovenské Národní galerii a v Moskevském centru současného umění.
Cesty páně ho zavedly nazpět do Olomouce a do Bruntálu, kde si s kamarádem otevřel několik podniků, ve kterých si myslel, že zužitkuje své gastronomické zkušenosti nasbírané během studií v Berlíně. „Studia jsem si platil mícháním drinků v berlínských nočních podnicích. Poté, co jsem s přítelem prodělal málem i kalhoty, jsem se začal naplno věnovat výtvarnému umění," popsal svůj životní příběh do dnešních dnů Forman.
Získal několik stipendií v Dánsku, Holandsku, Čechách, USA a v Litvě. V současnosti vystavuje v Evropě i Spojených státech, je zastoupen ve významných veřejných a soukromých sbírkách. Na patnáctém Bienále de Cerveira v Portugalsku získal v roce 2010 cenu pro mladého umělce do pětatřiceti let. O rok později pokračoval v Moskevském bienále mladého umění, i na přehlídce Art-o-thlon v litevském Vilniusu.
Pavel Forman dnes žije jako hostující profesor v USA a občas ve svém milovaném Bruntále, kde se angažuje v nově otevřené galerii Freud&Thal v Ruské ulici. Se svým týmem je spoluautorem historicky první výstavy Freudenthal Show v nových prostorech Freud&Thal galerie. Letos uspořádal s Jindřichem Štreitem také výstavu Společné příběhy v opavském domě umění. Začátkem roku vystavoval ve Fiducii v Galerii Dole v Ostravě s bruntálským malířem Davidem Jedličkou.