Jiří Suchý patří k nejvýznamnějším osobnostem české kultury. Spolu s Jitkou Molavcovou se představí v Krnově v neděli 19. února, aby se svými fanoušky a s místními muzikanty společně zavzpomínali na zlatou éru divadla Semafor.
Posluchači se tedy mohou těšit na všechny známé písničky, jako je Pramínek vlasů, Klokočí, Blues pro tebe nebo Marnivá sestřenice, co měla vlasy samou loknu. Jako hosté v programu vystoupí dixieland Jazzsle ze Základní umělecké školy (ZUŠ) Krnov, dívčí pěvecký sbor Ars Voce z krnovské pedagogické školy i další.
Výjimečný koncert začne v 18.30 hodin. Vstupenky za 150 korun je možné zakoupit v předprodeji v turistickém infocentru na krnovském náměstí.
Přestože Jiří Suchý loni v pražském divadle Semafor slavil pětaosmdesátiny, do důchodu se ještě nechystá. Právě vydal knihu svých kreseb. „Co se mě týče, neberte to tak, že tady předvádím nějaký umění. Je to spíš doklad, že jsem šikovnej," řekl Suchý 20. ledna při autogramiádě spojené s vernisáží.
NAROZENINOVÉ DÁRKY: FILM A TROJALBUM
Jiří Suchý má talentu na rozdávání. Sklízel úspěchy jako herec, režisér, básník, textař, skladatel, spisovatel, zpěvák, hudebník i grafik. „Ještě nikdy jsem nedostal k narozeninám film," posteskl si jednou Jiří Suchý. Pro režiséra Jiřího Vondráka to byl impulz, aby o něm natočil dokument nazvaný Jiří Suchý: Moje souboje a boje.
Premiéru na ČT art se podařilo načasovat právě do období, kdy tato hvězda Semaforu slavila 85. narozeniny.
Vydavatelství Supraphon u příležitosti narozenin vydalo prestižní trojalbum s názvem Jiří Suchý Kdykoliv, kdekoliv.
Zlatá kolekce je výběrem nahrávek z jeho písňové tvorby od šedesátých let do současnosti. K hudebnímu supraphonskému dárku jubilant uvedl, že první disk by nazval Zlatá šedesátá léta. Druhé CD obsahuje písničky ze 70. a 80. let, kdy byl Suchý komunistickým režimem zakazován, a třetí nabízí reprezentativní výběr z nahrávek, které vznikaly po roce 1990 až do letošního roku.
SPOLUPRACOVAL S UHLÍŘEM I PAVLÍČKEM
Trojalbum je pozoruhodné tím, že zaznamenalo spolupráci Jiřího Suchého s umělci mimo okruh divadla Semafor. Posluchači tu naleznou i překvapivé interpretace a předělávky tvorby Voskovce a Wericha, písně s texty Josefa Kainara nebo bývalého ministra kultury Pavla Dostála. Zazní zde i americké swingovky nebo skladby trampského barda Kapitána Kida.
Píseň Polykač mečů vznikla ve spolupráci s Jaroslavem Uhlířem, skladba Klaustrofobik je věnována duševním chorobám a písnička Kdykoliv, kdekoliv pochází z televizního seriálu s hudbou Michala Pavlíčka. Zazní tu i americké gospely.
Například spirituál Když je mi nejhůř, který napsal v roce 2002, kdy povodeň zničila semaforskou scénu v Karlíně. Nejstarší oficiální nahrávkou je mezi 75 tituly zlidovělý Pramínek vlasů z ledna 1961. Bonusem je parafráze Sardinky dvojice V+W z roku 1949, v níž se osmnáctiletý interpret sám doprovází na banjo.
Jiří Suchý a Jitka MolavcováJiří Suchý obohacuje českou kulturu svou tvorbou přes šedesát let. Má na kontě přes 1300 písňových textů a je autorem více než 120 divadelních her a revuálních představení. Podílel se na vzniku řady filmů. K některým napsal námět, scénář, texty písní, složil hudbu nebo si v nich zahrál.
Největší ohlas mělo vystupování v autorské dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v roce 1969 navázal spolupráci s Jitkou Molavcovou, s níž vystupuje dodnes. Jejich postavy Jonáš a Melicharová se objevily kromě divadelních vystoupení také v několika filmech.