Bruntálský řezbář František Nedomlel dokončuje dřevěnou plastiku, která je zmenšenou kopií lávového proudu. Dřevořezba bude upozorňovat na přírodní unikátnost v Mezině, své místo najde na začátku obce v dolní části u silnice z Bruntálu ke Slezské Hartě. U řezbáře si plastiku objednala obec Mezina.
Nedomlel výjev vyřezává do bloku dřeva, složeného ze čtyř dílů. „Dělám to z modřínu, je to nejschůdnější dřevo. Dub by sice déle vydržel, ale byl by pětkrát či šestkrát dražší. Modřín, to je dřevo sekerníků, ti z něj dělali třeba kola vodních mlýnů, z modřínu bývalo i potrubí,“ vyprávěl František Nedomlel.
Hotová dřevořezba bude vysoká 1,7 metru a široká tři metry, složená ze čtyř bloků. „Jeden blok vážil sto sedmdesát kilo. Sám jsem si s nimi pohyboval v dílně, pomáhal jsem si pákovým heverem. Dřevo bylo sukovité, pořád jsem chodil brousit dláta,“ popisoval František Nedomlel práci na plastice.
Hotovou dřevořezbu hodlá ještě natřít a i mírně kolorovat, aby výjev získal plasticitu. Pak ji umístí na vybrané místo, jakmile bude v Mezině hotový betonový základ a kovová konstrukce pro upevnění. Pak se hodlá řezbář pustit do výroby doplňků pro betlém v Mohelnici a něco chystá i pro Bruntál.