Nápad se zrodil, když se před patnácti lety Spolek Přátelé Vrbenska rozhodl zachránit a zpopularizovat historickou Lorenzovu huť. Je to jedna z posledních památek, které připomínají Jeseníky jako významnou hutnickou oblast. Hnědouhelná vysoká pec u Drakova byla postavena kolem roku 1807, aby sloužila k výrobě surového železa.

Její majitelé, bratři Krischové, měli další pece v blízké osadě, která hodně prozrazuje už svým názvem Železná. Později se Lorenzova huť z Drakova dostala do pronájmu Harrachů. Postupně byly zlikvidovány podobné hutnické stavby v Železné, Bedřichově, Staré Vsi u Rýmařova i v Ludvíkově.

Ilustrační foto.
Bruntál je menší, přišel o Kunov

Aby se aspoň tu poslední podařilo zachránit, začali Přátelé Vrbenska pořádat Lesní slavnost Lapků z Drakova, která si získala obrovskou oblibu. V Biskupských lesích se odehrála o víkendu. Pro rodiny s dětmi pořadatelé připravili tradiční razítkovací hru, aby putovaly s vandrovní knížkou po území Lapků z Drakova a hledaly jejich zlatý poklad.

Konal se také Drakovský plaváček, kde na nejlepší dítě čekala zlatá cihla a na dospělého soudek piva. Na pódiu moderátor Radek Vráblík postupně přivítal kapely Řebřiňák, 2G Band Miroslava Schuberta, Letokruhy Přerov, Šlismekolem, Karlováci, Modulor a Myslivečtí trubači z Rabštejna.

Lesní slavnost Lapků z Drakova vznikla před patnácti lety, aby připomenula tradici hutnictví a zpracování železa v Jeseníkách.Lesní slavnost Lapků z Drakova vznikla před patnácti lety, aby připomenula tradici hutnictví a zpracování železa v Jeseníkách.Zdroj: Radek Vráblík

Své umění návštěvníkům předvedli řezbář Jiří Halouzka a jeho dva synové Erik a René. Velkolepou lesní slavnost zpestřil také svou westernovou show Láďa Šín, který je v disciplíně s dlouhými honáckými biči mistr světa i Evropy.

Kontenery na kovový odpad.
V Bruntále se pustí i do třídění kovu

Lesní slavnost Lapků z Drakova vznikla před patnácti lety, aby připomenula tradici hutnictví a zpracování železa v Jeseníkách.Lesní slavnost Lapků z Drakova vznikla před patnácti lety, aby připomenula tradici hutnictví a zpracování železa v Jeseníkách.Zdroj: Radek VráblíkRytířské a šermířské spolky zvaly do dávné historie, stejně jako technická skupina Vysoké školy báňské Technické univerzity v Ostravě, která v replice středověké dřevouhelné huti názorně předváděla, co obnášela tavba železa.

Letošní Lesní slavnosti Lapků z Drakova pořádal Spolek Přátelé Vrbenska ve spolupráci s Biskupskými lesy. O významu akce svědčí i množství významných hostů. Dorazili na ni například náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, senátor a ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec, starosta Vrbna pod Pradědem Petr Kopínec, senátor Peter Koliba a poslanec parlamentu Michal Ratiborský.

„Akce jsem se zúčastnil již poněkolikáté a je opravdu výborná. Je za ní vidět obrovský kus práce nadšenců, kteří jí obětují spoustu volného času. Přestože z hlediska návštěvnosti se jedná o poměrně velkou akci, pořád se daří udržet původní myšlenku a nespadnout do komerce. Tímto bych chtěl organizátorům poděkovat a popřát jim sílu do dalších let,“ komentoval lesní slavnost poslanec parlamentu Michal Ratiborský z Krnova.

Zdeňka Spurná