Štěpán Rak je významná hudební osobnost, což potvrzuje fakt, že byl jmenován historicky prvním profesorem kytary České republiky. Titul mu v roce 2000 udělil prezident Václav Havel. Se svou kytarou navštívil Štěpán Rak zhruba třiasedmdesát zemí.

V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P. I. Čajkovského. Koncert měl veliký úspěch, který zajistil Rakovi další pozvání. Spolu s Alfredem Strejčkem vystoupil v Mexiku s koncertním projektem k poctě J. A. Komenského Vivat Comenius. Rok nato vystoupil i na prestižním světovém festivalu Moskevský podzim. Na své konto si připsal také spoluautorství knihy Kytara, má láska.

Kniha, která je věnována zakladateli české kytarové školy profesoru Štěpánu Urbanovi, vyšla v roce 2003 a podílela se na ní také Jaroslava Urbanová.

V roce 2004 byl Štěpán Rak pozván jako první český kytarista na koncertní vystoupení do Číny, kde v Pekingu oslnil svým koncertem Chvála čaje. Dále se zúčastnil například mezinárodního kytarového festivalu Světoví mistři kytary v USA. V roce 2007 oslavil koncertem na Akademii múzických umění spolu se svými absolventy čtvrtstoletí katedry hry na kytaru, kterou v roce 1982 na HAMU založil.

„Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě s duší hudby," píše se na jeho internetových stránkách. Vstupenky na krnovský koncert jsou k dostání v Informačním centru Krnov za 150 korun.

-peř-