Na poslední říjnový týden roku 2016 budou nejspíš členové Dechového orchestru mladých Krnov (DOM) vzpomínat celý život. Na dalekou cestu, koncerty, program plný jedinečných zážitků, poznávání jiné kultury, historické památky…

Věříme, že také u těch čínských posluchačů, kteří si užili některý z koncertů DOM, zanechala hudba krnovských muzikantů silný dojem. Festivalu se účastnilo přes dvacet čínských a světových orchestrů.

PROGRAM PLNÝ HUDBY, ATRAKCÍ A ZÁŽITKŮ

Krnovští hudebníci dorazili do Pekingu v neděli. Prohlédli si Olympijský stadion i Letní palác, pak v úterý a ve středu koncertovali. Kromě hraní ale také hodně cestovali. Ve středu navštívili Velkou čínskou zeď. Čtvrtek byl dnem bez hraní, takže účastníci výpravy v Číně absolvovali jako vyhlášenou atrakci projížďku rikšami, bohužel v dešti.

„Viděli jsme zdejší tradiční bydlení. Někteří z nás si vyzkoušeli i tradiční čínské oblečení," podělili se o své dojmy na Facebooku.

ZKOUŠKY A KONCERTY

Pátek 28. října začali zkouškou v areálu univerzity, kde výprava bydlí, a odpoledne koncertovali. „Hrajeme v Second experimental primary school a večer se pak jdeme podívat na koncert polského orchestru a čínského orchestru Beijing No. 80 High School Band," informovali své blízké a fanoušky.

Na fotkách z koncertu ve škole je patrné, že děti sledují jejich hudbu velmi pozorně a žádné nemá v ruce mobil.

V sobotu si muzikanti trošku oddechli. „Dnešní den mohl každý trávit po svém návštěvou města, obchodů, relaxací nebo jiným odpočinkem. Zítra nás dopoledne čeká zkouška, odpoledne pochodové vystoupení na universitě Tsighua a od půl osmé večer čínského času slavnostní ukončení festivalu," napsali.

Časový posun v Číně je šest, po nedělní změně času sedm, hodin. V pondělí se krnovská výprava vydala z Pekingu na cestu domů.

„Všechna vystoupení, ve kterých můžeme ukázat, jak nám to hraje, návštěvy historických památek, zkrátka celá akce by se nemohla konat bez našich sponzorů a podporovatelů. Jsou to především město Krnov, které je dlouhodobě největším podporovatelem orchestru, Moravskoslezský kraj, Ministerstvo kultury a řada komerčních i dalších menších sponzorů," poděkovali muzikanti podporovatelům.

Gabriela Mathiasová