„Na krnovských česko-německých týdnech jsme se seznámili se členy Günsbergského komorního orchestru, kteří projevili zájem s námi spolupracovat. Nejprve se spolupráce omezovala na česko - německé týdny v Krnově, postupně se však rozrostla i o společné vystoupení v Gunzburgu a okolí. Zde jsme se seznámili s Dr. Ulrichem Lindlem, který se stal naším velkým příznivcem a propagátorem. Letos jsme od něj dostali pozvání, abychom zahráli a zazpívali v Bavorsku,“ popsal cestu krnovských hudebníků do Německa Václav Mička, vedoucí Hudebního sdružení Krnov.

Na vystoupeních v pěti bavorských městech - Augsburgu, Herrschingu, Starnbergu, Breitbrunnu i v Andech - představili členové sdružení posluchačům klasická díla vážné hudby i moderní skladby.

„Hráli a zpívali jsme klasickou hudbu - Bacha, Schuberta, Rachmaninova nebo Vivaldiho, jehož výročí si nyní připomínáme. Ale naším cílem je hrát hlavně českou hudbu, proto byly součástí vystoupení i skladby Antonína Dvořáka, Františka X. Brixiho, Tomáše N. Koutníka nebo současné skladby Petra Ebena, Antonína Tučapského či Jiřího Laburdy, českého skladatele působícího na Karlově univerzitě, s nímž máme velmi dobrou spolupráci,“ představil Václav Mička repertoár souboru.

Hudební sdružení Krnov je spolek sdružující bývalé členy dětského pěveckého sboru Zlatá loutna, členy Chrámového sboru a učitele i žáky Základní umělecké školy Krnov. „Sdružení existuje již tři roky, ale vzájemná spolupráce je podstatně starší. Navazuje tak na činnost spolku Kirchenmusikverein, předchůdce chrámového sboru, který slaví letos sto let,“ řekl Václav Mička.

Čtyři desítky hudebníků a zpěváků si kromě vystupování našly čas i na památky a přírodní krásy Bavorska. Mladí lidé si například prohlédli Mnichov, vykoupali se v jezeře Amersee a poznávali Alpy při výstupu na horu Jochberg.

Květa Gebauerová