Pokud se skutečně podaří v půlce dubna zapůjčit do Krnova většinu z plánovaných snímků, návštěvníky čeká opravdu skvělý ročník.

Film Sokolovo jako oslava konce války

„Na sto procent letos uvedeme Hitchcockovo mistrovské dílo Vertigo, slavný muzikál Jesus Christ Superstar a válečné drama režiséra Otakara Vávry Sokolovo, jímž si připomeneme 70. výročí konce druhé světové války.

Téměř jistou máme westernovou klasiku Divoká banda a legendární sportovní drama Le Mans se Stevem McQueenem," prozradil vedoucí kina Mír Pavel Tomešek.

V jednání je Terminátor 2, akční komedie zasazená do válečných kulis Kellyho hrdinové, Magická hlubina Luca Bessona, slavný francouzský film oceněný Césarem Medvědi nebo hollywoodský velkofilm se Sophií Lorenovou a Charltonem Hestonem Cid.

Příroda, muzikál, válečné i western

„Jak je vidět, letošní přehlídka by měla nabídnout širokou paletu žánrů, od muzikálu, přes western, sportovní a válečné drama až po oslavu přírody a lásky. Jak už z předchozích ročníků ale víme, někdy se naše přání nestanou realitou.

Vše závisí na ochotě vlastníků filmových kopií, soukromých sběratelů z celé Evropy, nám svůj majetek zapůjčit," dodává s tím, že definitivní program bude znám začátkem března.

Krnov opět uvítá hosty z celého světa

Název festivalu Krrr! údajně vznikl z toho, jak se zahraniční hosté učí vyslovit Krrrnov. Pokud půjde vše podle plánu, na filmy do Krnova opět přiletí nebo přijedou z Anglie, Švédska, Holandska, Německa, nebo také z Norska, kde pořadatelé festivalu nedávno sbírali zkušenosti na podobném festivalu Oslo 70mm Fest.

Krnované jeli na zkušenou do Osla

„Do Osla jsme jeli se záměrem navázat osobní kontakty s odborníky a sběrateli, což se nám podařilo. Také jsme viděli, jak se podobný festival dělá jinde, jak probíhá, jaká skladba lidí chodí na představení.

A můžu říct, že v lecčem jsme dál, ať už ve kvalitě odborných úvodů k filmům a přednášek nebo i v možnostech občerstvení," doplnil hrdě Pavel Tomešek, díky kterému se v Krnově zachránila promítací technika na sedmdesátkové filmy.

Festival 70mm filmů Krrr! pořádá Městské informační a kulturní středisko MIKS Krnov za podpory Státního fondu kinematografie ve spolupráci s Národním filmovým archivem v Praze a s Asociací českých filmových klubů.

Co to jsou filmy sedmdesátky

Krnovské kino patří k posledním ve střední Evropě, které ještě dokáže promítat filmy široké 70 milimetrů a právě proto je tato přehlídka tak výjimečná. Filmový festival v Krnově má připomenout dnes již nepoužívaný filmový formát, který oslňoval návštěvníky brilantním zobrazením detailů a ve své době nepřekonatelným prostorovým zvukem.

Krnovské kino Mír je v současné době jediné v zemích Visegrádské čtyřky, které pravidelně promítá filmový pás široký 70mm na 105 metrů čtverečních zahnutého plátna. Diváky odmění ostrost obrazu s množstvím detailů.