Osm let je v lidském životě poměrně dlouhý čas. Za tu dobu stihne dítě dojít od narození do druhé třídy základní školy nebo druhák do puberty. Kam za tu dobu došla krnovská hudební formace Bratři Orffové? Z bezdětných třicátníků prakticky bez závazků se stali čtyřicátníci s vlastními rodinami.

„Vzhledem k tomu, že většina z nás založila rodiny a pořídila si děti, se změnily i naše priority. Přestože na nové desce jsou některé skladby mnohem starší, určitě je to poznat," řekl Lukáš Novotný, kytarista Bratrů Orffových.

Volné, téměř sourozenecké sdružení Bratři Orffových začalo psát svou historii v roce 2002. Byli u toho Lukáš Novotný, Ivánek Gajdoš a Matouš Godík. Poté, co se jejich první skladby Sova a Onyta Almyin objevily na různých kompilacích, nastal čas debutového počinu Bingriwingri.

Debutový úspěch

Průlomová kombinace folku a elektroniky zaznamenala ohromující úspěch alba u kritiků i posluchačů. To vedlo k přizvání dalších členů kapely a koncertním šňůrám po celé republice. Čtyři roky po Bingriwingri se začalo mluvit o další desce. Fanoušci se jí dočkali až dnes.

„Nic nás netlačilo spěchat. Je pravda, že jsme fanouškům mnoho let slibovali novou desku na každém koncertu, ale pořád jsme to odkládali. Nemělo cenu vydat album, za kterým bychom si stoprocentně nestáli," vysvětlil Ivan Gajdoš, zpěvák, kytarista a vrchní skladatel i textař Orffů.

Kombinace nových a starých skladeb

Nové album Šero obsahuje kromě starších skladeb z Gajdošova bezedného šuplíku i řadu novinek. „Kostra alba samozřejmě vystavěná na nových věcech, které jsou ale doplněny několika hodně starými. Hlavně je ale album postavené na kontrastu mezi fantazií a realitou. Písně, které zachycují fantazii a jsou lyričtější, to jsou právě ty hodně staré věci. A ty, které se zabývají tíhou reality, jsou novější," upřesnil Lukáš Novotný.

Recenzenti se v hodnocení nového alba dělí na dvě skupiny. Kapelu to nepřekvapuje, že Šero vzbuzuje v posluchačích tak rozdílné emoce. „Nás lidi buď nadšeně přijmou, či nadšeně odmítnou. A my jsme rádi, že vzbuzujeme názor. Podle mě nejhorší, co se může umělci stát, je, že je lidem lhostejný," sdělil Lukáš Novotný.

S novým albem se vkrádá otázka, co bude s Bratry Orffovými dál. Členové kapely se čím dál častěji vyjadřují, že se kruh uzavírá, po šeru se člověk už jen znova narodí. „Vnitřně se s Orffy vlastně už loučím. Ne že by kapela neměla hrát, to ne, ale sám za sebe bych teď rád udělal pár kroků jiným směrem. Vyzkoušel zase jiné věci, jiný žánr, jiná témata. To pro mě bylo vždycky tím největším dobrodružstvím a výzvou," překvapil Novotný.

„No, je trochu nelogické vydat desku a říkat, že už nebudeme hrát. Třeba ještě dojde k něčemu nečekanému. Nikdy neříkej nikdy, protože za rok se stejně můžeš vrátit," mírní jeho slova Ivan Gajdoš.

Co v budoucnu s Bratry Orffovými bude, se teprve uvidí. Jisté je, že v Krnově se fanouškům představí v únoru a kdoví, třeba se za další dekádu dočkáme i další desky.

Jan Pirkl

close Bratry Orffovy vymysleli Lukáš Novotný, Ivan Gajdoš a Matouš Godík jako fiktivní kapelu. Teprve až po obrovském úspěchu alba Bingriwingri se rozhodli dát dohromady skutečnou kapelu a vyrazili za svými fanoušky. zoom_in