Díky tomu se před 13 lety v Krnově zrodila filmová přehlídka Krrr! Letos se příznivci širokých filmů a extrémně velkého zakřiveného plátna sejdou v Krnově od pátku 13. dubna do neděle 15. dubna.

Pro mnohé diváky bude jistě největším lákadlem projekce snímku Apokalypsa (1979) Francise Forda Coppoly, přičemž se bude pravděpodobně jednat o vůbec první tuzemské promítání snímku ze „sedmdesátkové“ kopie.

Také díky tomuto filmu je letošní ročník možné vnímat i jako minipřehlídku práce uznávaného kameramana Vittoria Storara, protože kromě Apokalypsy budou uvedeny rovněž dva filmy Bernarda Bertolucciho - Poslední císař (1987) a Malý Buddha (1993), na kterých se rovněž podílel.

Exkluzivní zážitek pak slibuje také zcela nová kopie snímku Vražda v Orient expresu (2017) Kennetha Branagha,

Odborníci vědí, že pravé „sedmdesátky“ jsou pouze filmy nasnímané přímo na negativ široký 70 milimetrů. Letos takové filmy uvidíme dva (South Pacific a Vražda v Orient expresu).

V dalších pěti případech se jedná o zvětšeninu z 35 mm negativu (Apokalypsa, Poslední císař, Zával, Jménem mých blízkých a Smrtonosná zbraň 3). Malý Buddha je někde napůl mezi těmito variantami. Část byla natočena na 70 mm a část na 35mm.

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

Zával (1983)
Bahno, tekutý písek a voda z bývalého koryta řeky Něvy roku 1974 zničily na kilometr tunelů leningradského metra. Tato skutečná událost je předlohou katastrofického filmu Zával. Záchranářské hrdinství v kombinaci velkolepou výpravou a tísnivou klaustrofobickou atmosféru.

Bezvýchodnost situace dokresluje neurotická hudba v kapely „Mašina vremeni“ (tedy „Stroj času“). Patetické hrdinství dělníků a odhodlání funkcionářů patří k sovětskému filmu. Pá 13.4.ve 14 hod a Ne 15.4. ve 14.30 hod.

Vražda v Orient expresu (2017)
Další verze klasického románu Agathy Christie Vražda v Orient expresu patří k nejmladším sedmdesátkám. Byla natočena teprve loni. Belgický detektiv s pečlivě upraveným knírem Hercul Poirot odhalí mezi cestujícími první třídy pátrá, kdo z nich zabil amerického obchodníka.

Luxusní dálkový vlaku nečekaně zastaví sněhová překážka na trati. Zejména divák neznalý předlohy se může těšit na nečekanou pointu. Pá 13.4.16.30 hod.

Poslední císař (1987)
Ambiciózní životopisné drama oceněné devíti Oscary jak napovídá název je věnováno historicky poslednímu čínskému císaři Pchu Iho. Ten byl byl nucen roku 1908 nastoupit na trůn ve věku pouhých tří let.

Prožil bohatý život, který před svou smrtí roku 1967 stačil zachytit v knižní autobiografii, z níž film vycházel. Opulentnost výpravy je patrná z každého záběru. Podle statistik se před kamerou objevilo na dvacet tisíc komparzistů.

Tvůrci Posledního císaře se stali prvním filmovým štábem, jemuž čínská vláda povolila natáčet přímo v Zakázaném městě. Kde jinak takový velkofilm promítat než ze sedmdesátky na velké plátno. Pá 13.4. 19.30 hod.

Jménem mých blízkých (1983)
V roce 1939 nacisté napadli Polsko. Všichni Židé z Varšavy byli zahnáni do ghetta. Martin Gray ve 14 letech je s matkou a dvěma bratry byl zavlečen do vyhlazovacího tábora Treblinka.

Martinovi se povede z tábora utéct a dostává se zpět do Varšavy, aby bojoval proti nacistům na straně povstalců. Martin přežil válku, založil si ve Francii rodinu, ale jeho neštěstí tím nekončí… Životní příběh polského Žida, který prošel všemi hrůzami holocaustu a přežil navzdory všemu.

Film je založen na skutečných událostech a také filmové prostředí působí velmi reálně. So 14.4. 9 hod.

Nit z přízraků (2017)
Další z loňských filmů, který pomohl znovu objevil krásu sedmdesátek. Příběh muže posedlého dokonalostí, soustředěného na každičký detail, kterého zničila láska. Nebo zachránila.

Záleží na úhlu pohledu. Dáma musela mít dost peněz, patřičný rodokmen a odpovídající vychování, aby mohla vyrazit na večírek v šatech návrháře Reynoldse Woodcocka.

Jeho status módního génia si ale vybíral svou daň v podobě totální emocionální vyprázdněnosti. Všechny ženy stavěl na roveň krejčovských panen. Až jednou v přístavní kavárně objevil stydlivou servírku Almu. So 14.4. 14 hod.

South Pacific (1958)
Muzikálová romance na pozadí války v Tichomoří nabízí sladkobolné písně i kritický pohled na rasismus. Pulitzerem oceněný South Pacific je příběh zamilovaného poručíka americké armády a naivní zdravotní sestry z Arkansasu, kterou až válečné události přimějí k přehodnocení rasových předsudků.

South Pacific je film s prostou milostnou zápletkou, humanistickým poselstvím a dominancí hudby. Je příkladem osvědčených receptů, jakými Hollywood úspěšně lákal diváky do kin. So 14.4. 17 hod.

Apokalypsa (1979)
O Apokalypse režisér Francis Ford Coppola prohlásil:

„Můj film není o Vietnamu. On je Vietnam. Natáčeli jsme jej způsobem, jakým Američané vedli ve Vietnamu válku. Byli jsme v džungli a bylo nás hrozně moc. Měli jsme přístup k příliš mnoha penězům a vybavení. Krůček po krůčku jsme kráčeli za hranici šílenství.“

Štáb sužovaly tropické nemoci, nesnesitelné vedro a vlhko, monzunové lijáky a tajfuny. Na place byl nesnesitelný zápach krysích zdechlin a lidských mrtvol. Vrtulníky byly propůjčeny od diktátora Ferdinanda Marcose.

Coppola dostal epileptický záchvat a nervově se zhroutil. Vznikla psychedelická opera, v níž krásně voní napalm a vlny vybízejí k surfování. So 14.4. 20,45 hod.

Malý Buddha (1993)
Po eposu Poslední císař se legendární italský režisér Bernardo Bertolucci znovu vypravil do Asie. Zaměřil se na na příběh chlapce jménem Jesse, kterého navštíví buddhističtí mniši, protože by mohl, ale také nemusel být převtěleným lámou. Přes počáteční skepsi rodičů, začne chlapec pomalu propadat kouzelnému příběhu buddhismu.

Jesse také opouští pohodlný domov a vypraví se do Bhútánu zjistit, zdali je opravdu předurčen k tomu, aby byl spirituálním vůdcem. V závěru se mýtus a skutečnost přibližují natolik, že je složité rozeznat, kde jedno končí a druhé začíná. Ne 15.4. 9 hod.

Smrtonosná zbraň 3 (1992)
Třetí část legendární akční série s Melem Gibsonem. Hlavním hnacím motorem filmu je opět vztah dvou hlavních postav a jejich vzájemné konfrontace. Smrtonosná zbraň se od nahláškovaného, vážně pojatého prvního filmu přes odlehčenější druhý díl proměnila do regulérní akční komedie.

Humor se stal dominantou, ale akčních scén ubylo. Přesto se automobilové honičky budou na velkém plátně ze sedmdesátimilimetrové kopie vyjímat. Subžánr takzvaných „buddy movies“ (parťáckých filmů) dosahuje dynamiky díky dvojici charakterově rozdílných postav, které jsou navzdory odlišnostem nuceny spolupracovat. Ne 15.4. 12 hod.

Vstupné

Diváci si mohou koupit vstupenky na jednotlivé filmy, které se pochybuje v rozmezí 120 až 150 korun.
Ti, kteří chtějí vidět více filmů, se mohou zaregistrovat a pořídit si permanentku na 2 dny za 850 Kč nebo na 3 dny za 1100 Kč.