Klubu Za starý Bruntál se podařilo zajistit vydání další knihy významného spisovatele jesenických pověstí Josefa Lowaga. Na oslavách Dnů města Bruntálu bude mít slavnostní křest první české vydání knihy Bruntál za třicetileté války.

„Čtyři roky máme knihu přeloženou, ale nemohli jsme najít vydavatele. Nakonec jsme se rozhodli vydat knihu sami, díky finančnímu přispění města Bruntálu,“ řekl předseda Klubu Za starý Bruntál Pavel Rapušák.

Předchozí dvě knihy Josefa Lowaga vyšly v šumperském nakladatelství, obě měly svůj křest v Bruntále. „V roce 2010 byla na Dnech města Bruntálu pokřtěna kniha Slezské lidové a hornické pověsti Jeseníků a v roce 2013 při stejné příležitosti kniha Pradědovy pověsti,“ připomenul Pavel Rapušák.

„Díky finančnímu přispění města Bruntálu tak může být dodržena tradice a opět při Dnech města Bruntálu v roce 2019 slavnostně pokřtěna a veřejnosti představena další kniha Josefa Lowaga, jako volný překlad románu, který vyšel poprvé v roce 1889 v tiskárně Ignáze Hartwiga v Bruntále,“ dodal Rapušák. Po 130 letech od prvního vydání tak vyšla tato kniha opět v bruntálské tiskárně, tentokrát v češtině.

Josef Lowag (1849 – 1911) žil ve Vrbně, vydal na patnáct knih a všechny se tiskly v Bruntále. Psal báje, pověsti a příběhy, které sesbíral na Vrbensku, Bruntálsku a Zlatohorsku a doplňoval vlastní fantazií. Jeho vyprávění jsou plná bájných postav, skřítků, víl, kde panuje spravedlivý duch hor Praděd a nechybí ani prokletý pastýř Gill. Jsou v nich i příběhy obyčejných lidí, místních horníků či uhlířů, ale také loupeživých rytířů, kde zlým se dostane trestu a těm dobrým odměny.

Mnohé příběhy vychází ze skutečných dějů. Lowag psal také básně a oblíbené byly jeho humorné příběhy fořta Benedixe. Dílo Josefa Lowaga bylo později oceňováno literárními historiky jako důležitý pramen k poznání lidové slovesnosti a kultury původního sudetského obyvatelstva Jeseníků.

Díky iniciativě Klubu Za starý Bruntál vyšla Lowagova díla i v češtině, všechny tři knihy přeložila bruntálská pedagožka Helga Šedková. Jediným dílem, po kterém Klub dosud marně pátrá, je vydání Lowagových filozofických úvah pro budoucnost. Tuto knihu se Klubu dosud nepodařilo najít v žádném archivu, muzeu či knihovně po celé republice. „Dokonce člověk, který o Lowagovi psal diplomovou práci na Karlově univerzitě, tak ji nezná,“ podotkl Pavel Rapušák.