Na rozdíl od smutné tragedie, která v předvečer tohoto výročí postihla kino bruntálské, dostanou Krnované do svého kina ke stému výročí komfortní křesla. „Spojení nových sedaček se stoletím českých kamenných kin je jen shoda náhod, ale zní to pěkně,“ usmál se Pavel Tomešek, vedoucí kina Mír v Krnově. Především jeho zásluhou patří krnovské kino do padesátky nejlepších kin v České republice. Nové pohodlné sedačky jeho prestiž ještě zvýší.

Výměna sedaček proběhne tak, aby kino zůstalo v říjnu zavřeno jen necelých čtrnáct dní. „Poslední promítání bude 16. října, následující den začnou úpravy. Původně jsme plánovali zahájení prací o pár dnů dříve, ale zdržela se dodávka potahové látky na sedáky. Látku vyrábí specializovaná firma ve Francii a tkanina je testována na vysokou zátěž. Má vydržet nejmíň 70 000 otěrů. Přestože nám zastupitelstvo schválilo finanční prostředky už na jaře, chtěli jsme na zakázku vyhlásit výběrové řízení. Abychom splnili všechny jeho náležitosti, včetně lhůty na odvolání, musel být pro práce zvolen až podzimní termín,“ vysvětlil Tomešek.

Vítězem výběrového řízení se nakonec stala firma Kinoexport, která patří k nejlepším svého druhu v Evropě. Realizovala spoustu zakázek v zahraničí, a v České republice prováděla podobné práce nejen v divadelních a filmových sálech, ale také v reprezentativních prostorech včetně pražského hotelu Hilton. „Ostatní doplňkové práce, které bude při konečné úpravě interiéru potřeba, jsme samozřejmě zadali krnovským firmám,“ doplnil Tomešek.

Slavnostní otevření nového interiéru je naplánováno na 28. října. Kromě klasických křesel bude v kinosále osazeno i několik dvousedadel pro ty, kteří chtějí zážitky ze stříbrného plátna sdílet v těsné blízkosti. Říká se jim sedadlo pro zamilované. Jediný výrazný nedostatek, který i po této investici krnovskému kinu zůstane, je bezbariérový přístup.

„Mrzí nás, že zatím nemůžeme poskytovat své služby handicapovaným spoluobčanům. Nejedná se jen o vozíčkáře, ale i lidé s vážnějšími pohybovými problémy mají přístup do kinosálu velmi obtížný. Není to však neřešitelná situace. Dnes je možnost získat z grantových programů finanční prostředky na celou realizaci bezbariérových úprav. Podmínkou však je, aby budova byla součástí městského majetku. Radnice se však hledání možností, jak situaci vyřešit, nebrání. Samozřejmě je nutno počítat s dlouhodobým časovým horizontem,“ uzavřel Pavel Tomešek.